2 czerwca
piątek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasna Góra: Modlitwa i pamięć o Żołnierzach Wyklętych

Ocena: 0
270

W całej Polsce przeżywany jest dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Modlitwa za tych, którzy oddali życie za wolną i suwerenną Ojczyznę, zwłaszcza w czasach powojennego komunizmu, zanoszona jest także na Jasnej Górze.

Fot. Twitter/Jasna Góra News

Sanktuarium zawsze było miejscem troski o pamięć o tych, co „stanęli do walki o wolną Polskę, poległych, zakatowanych podczas śledztw, zamordowanych w wyniku zbrodni sądowych, długoletnich więźniów i represjonowanych”.

Kiedy przeżywamy w Polsce Dzień Żołnierzy Wyklętych, chcemy modlić się szczególnie w intencji naszej umiłowanej Ojczyzny i tych wszystkich, którzy wierni Bogu i Polsce, starali się trwać przy wartościach dla nas fundamentalnych

– modlili się paulini podczas każdej sprawowanej dziś Eucharystii. Jak każdego dnia Msza św. za Ojczyznę sprawowana jest o 15.30.

Mianem „żołnierzy wyklętych” określane są osoby podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiające opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania się wpływom ZSRR.

W sanktuarium pamięć o żołnierzach antykomunistycznego podziemia zawsze była żywa. Świadczą o tym m.in. pamiątkowe tablice, urny z prochami, wota złożone w Kaplicy Matki Bożej oraz w Kaplicy Pamięci Narodu.

Ostatnim wymownym wotum złożonym na Jasnej Górze w styczniu tego roku jest „Serce dla Inki”. To pamiątkowa tablica w kształcie serca wykonana z biżuterii ofiarowanej przez kibiców i poświęcona Danucie Siedzikównie, 18-letniej sanitariuszce Armii Krajowej, skazanej przez komunistów na karę śmierci, która „zachowała się jak trzeba” i do końca pozostała wierna Polsce. „W sercu dla Inki” znajduje się ziemia z jej grobu, jest także polski orzeł w koronie i złoty ryngraf Matki Bożej Ostrobramskiej. Wotum jest darem XV Pielgrzymki Kibiców, znajduje się w Kaplicy Matki Bożej (po lewej stronie, przy bocznym ołtarzu Matki Bożej Bolesnej).

W tym roku mija 95. rocznica urodzin bohaterskiej sanitariuszki. 28 sierpnia 1946 r. 18-letnia Danuta Siedzikówna ps. Inka, sanitariuszka i łączniczka 5. Wileńskiej Brygady AK, została zamordowana w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku. Strzelało do niej kilku katów z odległości trzech kroków. Żaden nie trafił. Dobił ją, strzałem w głowę, dowódca plutonu egzekucyjnego z Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Żołnierzom niezłomnym, którzy stanęli do walki o wolną Polskę przeciw komunistycznemu zniewoleniu, poległym w walkach, zakatowanym podczas śledztw, zamordowanym w wyniku zbrodni sądowych, długoletnim więźniom i represjonowanym 

- głosi napis na wmurowanej w marcu 2018 r. podczas ogólnopolskiej pielgrzymki kombatantów podziemia antykomunistycznego, tablicy poświęconej pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

Jak podkreślają historycy, dla „ludzi podziemia” Jasna Góra zawsze stanowiła punkt odniesienia i była miejscem nadziei. Nieopodal klasztoru siedzibę miał dowódca Armii Krajowej gen. Leopold Okulicki, pseud. „Niedźwiadek”. Ten fakt sprawił, że sanktuarium stało się ważnym miejscem dla bardzo wielu środowisk Podziemnego Państwa Polskiego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w rocznicę stracenia strzałem w tył głowy przez bezpiekę 1 marca 1951 r., podpułkownika Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 czerwca

Sobota, VIII Tydzień Wielkanocny
Nakazy Pana są radością serca
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 11, 27-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter