18 lutego
wtorek
Szymona, Konstancji, Flawiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jeden telefon może uratować życie

Ocena: 0
536

Zbliżające się bardzo niskie temperatury będą sprawdzianem dla nas wszystkich. Pamiętajmy o tych, którzy nie mają gdzie się przed nimi schronić – apeluje szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Resort przypomina, że wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.

fot. Adrian Fallace Photography via Foter.com / CC BY-ND

W związku z nadchodzącymi mrozami Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej apeluje, by zwracać szczególną uwagę na osoby, które mogą potrzebować pomocy; przypomina, że osoby bezdomne, samotne, a także pod wpływem alkoholu są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu.

"Nie bądźmy obojętni, reagujmy, jeśli zauważymy kogoś potrzebującego pomocy. Zawiadamiajmy odpowiednie służby. Może to być policja czy straż miejska. Możemy powiadomić pracowników socjalnych w najbliższym ośrodku pomocy społecznej" – apeluje resort.

Rafalska podkreśla, że zbliżające się mrozy będą dla nas sprawdzianem. "Pamiętajmy o tych, którzy nie mają gdzie się przed nimi schronić" – apeluje minister, cytowana w komunikacie resortu.

"Szczególnie teraz powinniśmy zwracać uwagę na osoby narażone na zamarznięcie. Żeby kogoś uratować, wystarczy telefon do właściwych służb – policji czy straży miejskiej" – dodaje Rafalska.

MRPiPS podkreśla, że w Polsce są placówki oferujące schronienie i ciepły posiłek osobom bezdomnym; schronienie w okresie zimowym bezdomni mogą znaleźć w noclegowaniach, ogrzewalniach i schroniskach oferujących czasowy pobyt i opiekę wspomagającą. Jednak z uwagi na swoją sytuację mają ograniczony dostęp do informacji o schroniskach lub noclegowniach.

Ministerstwo przypomina, że wykaz bezpłatnych infolinii dla bezdomnych, w których można uzyskać informacje na temat najbliższego schroniska, podobnie jak wykaz placówek, zapewniających wsparcie osobom bezdomnym we wszystkich województwach, znajduje się na stronie internetowej MRPiPS (http://www.mpips.gov.pl/pomoc–spoleczna/bezdomnosc/wykaz–bezplatnych–infolinii–dla–bezdomnych/).

Pomocnymi informacjami dysponują wszystkie urzędy wojewódzkie i urzędy gminne. We wszystkich województwach działają Centra Zarządzania Kryzysowego, które są zobowiązane do wskazywania miejsc w placówkach dla osób bezdomnych. W Centrach tych działają również bezpłatne infolinie. Zainteresowane osoby mogą uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni, punktów, gdzie udzielana jest pomoc rzeczowa, finansowa, prawna i medyczna na terenie całego województwa.

Resort wskazuje, że schroniska dla bezdomnych przyjmują coraz więcej potrzebujących. Noclegownie, choć już są pełne, przyjmują wszystkich; w razie potrzeby wykorzystane będą zapasowe materace.

MRPiPS co dwa lata organizuje ogólnopolskie liczenie osób bezdomnych – przeprowadzane jest we wszystkich województwach, w tę samą zimową noc. Poprzednie miało miejsce w nocy z 21 na 22 stycznia 2015 r., kolejne odbędzie się w tym roku.(PAP)

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 lutego

Mając oczy, nie widzicie; mając uszy, nie słyszycie?
Dziś w Kościele: wtorek, VI tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Teotoniusza, zakonnika
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 1, 12-18; Ps 94, 12-15. 18-19; Mk 8, 14-21
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -