28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Nycz: istnieje możliwość prowadzenia mądrego dialogu

Ocena: 0
549

Pragniemy także udowodnić, że ludzie potrafią ze sobą dyskutować twórczo, merytorycznie, spokojnie i bez żadnych emocji – podkreślił kard. Kazimierz Nycz na konferencji, inaugurującej trzecią edycję Dziedzińca Dialogu.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Od poniedziałku do piątku odbywać się będą w Warszawie debaty w ramach Dziedzińca Dialogu – polskiej edycji znanego w całej Europie projektu Dziedziniec Pogan, zainaugurowanego przez papieża Benedykta XVI. Dziedziniec Dialogu porusza aktualne tematy w obszarze kultury, nauki i społeczeństwa.

– Przed nami kolejna odsłona Dziedzińca Dialogu, do którego wracamy po dwóch latach. Podobnie jak w poprzednich edycjach, będzie to dialog różnych środowisk i światopoglądów. Chcemy w ten sposób pokazać nie tylko to, że istnieje możliwość rozmowy dotykającej ważnych tematów. Pragniemy także udowodnić, że ludzie potrafią ze sobą dyskutować twórczo, merytorycznie, spokojnie i bez żadnych emocji – powiedział kardynał Nycz.

W tym roku – jak podkreślił metropolita warszawski – "uczestnicy pochylą się po raz pierwszy nad zagadnieniem dialogu wewnątrzkościelnego". – Będzie to rozmowa teologów dotycząca Kościoła, jego wnętrza i relacji do świata. Jestem przekonany, że tegoroczny Dziedziniec Dialogu przyczyni się do pogłębienia tych ważnych tematów, a przez uczestnictwo w nim pokażemy, że istnieje możliwość prowadzenia mądrego dialogu – zaznaczył kard. Nycz. Dodał, chodzi o zastanowienie się nad tym, jaka jest odpowiedź Kościoła na potrzeby współczesnego świata.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że o otwartości Warszawy na dialog świadczy fakt, że w mieście dochodzi do spotkania przedstawicieli różnych – niekiedy zupełnie odmiennych – światopoglądów, idei czy religii.

Dodała, że Warszawa przez wieki aż do współczesności była "miastem tolerancji", gdzie w kulturowym tyglu koegzystowały różne społeczności.

Gronkiewicz-Waltz zaznaczyła też, że Warszawa nazywana "nieujarzmionym miastem wolności, i dziś okazuje tejże wolności należny szacunek – wolności jednostki i wolności obywatelskiej, wolności wypowiedzi i wolności przekonań, dzięki której możliwy jest konstruktywny dialog".

Nawiązując do 39. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że był on "najlepszym nauczycielem dialogu i tolerancji".

Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senk mówił, że dialog powinien służyć "odbudowywaniu więzi i wspólnemu poszukiwaniu prawdy". Dodał, że jego źródło tkwi "nie w przekonaniu, że każdy ma swoją rację, lecz w spostrzeżeniu, że nikt nigdy nie widzi całej prawdy, a jedynie jej część, dlatego potrzebujemy innych ludzi, aby ją w pełni zobaczyć".

Nawiązując do kampanii Dziedzińca Dialogu: "Szanuję. Słucham", przygotowanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II, Senk podkreślił, że hasło kampanii w sposób bezpośredni odnosi się także do idei Dziedzińca Dialogu, który stanowi przestrzeń spotkania dla osób o odmiennych poglądach oraz rozmowy na tematy związane z najważniejszymi aspektami życia: kulturą, nauką, społeczeństwem i religią. (...) Dodał, że w optyce św. Jana Pawła II autentyczne spotkanie rozpoczyna się bowiem od szacunku dla osoby i wzajemnego usłyszenia swoich racji. Papież mówił: "Kto zamyka się na odmienność albo – co gorsza – próbuje tę odmienność zniszczyć, odbiera sobie możliwość zgłębienia tajemnicy ludzkiego życia".

Papież senior Benedykt XVI w przesłaniu skierowanym do uczestników Dziedzińca Dialogu napisał m.in.: "Kościół potrzebuje także wielkich dziedzińców, na których wszyscy poszukujący i pytający będą mogli przedstawić swoje poszukiwania Bogu jedynemu i w dialogu z wierzącymi dążyć do prawdy".

Benedykt XVI wyjaśnił w nim, że zaproponował nowy Dziedziniec Pogan, nie nadając mu przy tym konkretnego kształtu. "Głównie Papieskiej Radzie ds. Kultury i jej przewodniczącemu kard. Gianfranco Ravasiemu zawdzięczamy, że wielkie spotkania pomiędzy wierzącymi i poszukującymi w naszych czasach coraz bardziej przybierają formę takiego Dziedzińca Dialogu. Cieszę się niezmiernie, że ta idea została podjęta ze szczególną intensywnością w Polsce – w społeczeństwie, które jest silniej kształtowane przez wiarę niż inne części świata zachodniego" – podkreślił w przesłaniu papież senior Benedykt XVI. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter