30 maja
sobota
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kardynał apeluje: Zabijajcie moskity!

Ocena: 0
482

Poprzez modlitwę i niszczenie miejsc lęgowych moskitów katolicy Sri Lanki mogą przyczynić się do zwalczania szerzącej się epidemii gorączki denga. Kampania oczyszczania miejsc lęgowych moskitów powinna się rozpocząć „wspólną modlitwą i działaniami charytatywnymi na rzecz osób potrzebujących pomocy” – zaapelował do wiernych kard. Malcolm Ranjith, arcybiskup Kolombo.

fot. Pixabay.com

Sri Lankę nawiedziła największa od wielu lat epidemia gorączki denga. Według tamtejszego ministerstwa zdrowia, w tym roku zachorowało na nią już ponad 87 tys. osób, a 220 zmarło na skutek powikłań. Do walki z moskitami władze zaangażowały nawet wojsko. Zadaniem żołnierzy jest niszczenie miejsc, w których najchętniej zakładają lęgowiska moskity – na śmietnikach i w kałużach.

Wirus roznoszony jest przez moskity nazywane też „komarami tygrysimi”. Składają one jaja w gorących, stojących wodach. Objawy wystąpienia infekcji są podobne do grypy, ale wirus może też powodować wewnętrzne krwawienia. W ciężkich przypadkach choroby występuje tzw. gorączka krwotoczna denga, często kończąca się śmiercią.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), rocznie na świecie zaraża się gorączką denga ok. 50-100 mln ludzi. Pod koniec 2015 r. dopuszczono pierwsze szczepienia, skuteczne przeciwko wszystkim czterem wariantom wirusa denga. Szczepionka jest skuteczna w 93 proc. przypadków zachorowań.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Sobota, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Sarkandra, prezbitera i męczennika albo wspomnienie św. Zdzisławy
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 28,16-20.30-31; Ps 11,4.5 i 7; J 21,20-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter