16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kardynał na medal

Ocena: 0
1331

Medalem „Pro Patria” został odznaczony 20 stycznia na Zamku Królewskim w Warszawie kard. Zenon Grocholewski, były prefekt watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Uroczystość odbyła się w Sali Matejkowskiej, wśród obrazów przedstawiających dzieje chwały Rzeczypospolitej, począwszy od chrztu w roku 966, aż po uchwalenie Konstytucji 3 Maja w roku 1791. Ceremonii przewodniczył minister Jan Józef Kasprzyk, po. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Nawiązując do obrazu chrztu Polski i obchodzonej niedawno jego 1050. rocznicy, powiedział, że wydarzenie to stało się fundamentem Rzeczypospolitej, na którym Polska trwała i – podkreślił – mamy nadzieję, że trwać będzie. Zwrócił także uwagę na symbolikę stojącej przed Zamkiem Królewskim kolumny Zygmunta III Wazy, na której polski król opiera się o krzyż, trzymając w dłoni szablę. – To znak wierności Bogu – zauważył – i męstwa w orężnych zmaganiach dla niepodległości.

W laudacji minister Kasprzyk zwrócił uwagę, że kard. Grocholewski życiem i nauczaniem przypomina Polakom o wartościach chrześcijańskich, na których zbudowana jest Rzeczpospolita. Dziękował także za wielkie serce i wsparcie, jakie kardynał okazuje weteranom walk o niepodległość. O odznaczenie Medalem „Pro Patria” wnioskował Zarząd Główny Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Laureat przyznał, że czuje się trochę zakłopotany, ponieważ nie uważa, aby miał szczególne zasługi. – Miłość do ojczyzny, która szczęśliwie zaczyna się w ostatnich latach odradzać, jest czymś bardzo ważnym – mówił kard. Grocholewski. Wspomniał, kiedy wiosną 1966 r. został skierowany przez abp. Antoniego Baraniaka na studia specjalistyczne na rzymskim Uniwersytecie Gregoriańskim, czuł się jak wygnaniec. Kiedy bowiem koledzy z innych krajów na wakacje czy święta jechali do swoich domów, kolegium dla polskich księży-studentów było zamknięte, a on nie mógł przyjechać do Polski, ponieważ władze komunistyczne uniemożliwiłyby mu powtórny wyjazd do Rzymu.

Kardynał dziękował przedstawicielom obecnych władz państwowych, że doceniają znaczenie wartości duchowych w życiu społecznym. – Jest to ważne, ponieważ postęp ludzkości wymaga postępu duchowego i moralnego. W przeciwnym razie postęp techniczny i materialny może się obrócić przeciwko człowiekowi – mówił. Urzędowi ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych życzył, by jego wysiłki w promowaniu dobra i przezwyciężaniu zła przyczyniły się do prawdziwego postępu ludzkości, który pomoże każdemu człowiekowi zachować godność i wolność.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"


henryk.zielinski@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły
wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter