24 sierpnia
sobota
Jerzego, Bartosza, Haliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Katedra tajemnic

Ocena: 0
612

W pogańskiej Litwie oddawano w tym miejscu cześć Perkunowi. Dzisiaj jest tu najważniejsza wileńska świątynia.

fot. Aneta Kurowska / Idziemy

Katedra św. Stanisława i św. Władysława w Wilnie kryje wiele tajemnic. W podziemiach są tu pochowani królowie i królowe Polski i Litwy, na obrazie św. Kazimierza Królewicza widnieje trzecia ręka, a sama zabudowa przetrwała wiele powodzi i pożarów.


 

Dzieło kilku wieków

Według tradycji pierwotnie świątynię chrześcijańską wzniósł w tym miejscu pierwszy – i jedyny – król Litwy, Mendog. Chrzest przyjął w 1251 r., a dwa lata później, za zgodą Watykanu, został ukoronowany. Zgodnie z nakazem Stolicy Apostolskiej ochrzcił siebie i swoją rodzinę, natomiast poddanych – nie. Po jego śmierci na miejscu kościoła wzniesiono pogański ołtarz ofiarny. Trzeba jednak zaznaczyć, że pierwsza wzmianka o Wilnie pojawia się w watykańskich dokumentach dopiero w 1323 r., w liście litewskiego księcia Giedymina do papieża Jana XXII.

Litwa przyjęła chrzest w 1387 r., rok później została erygowana diecezja. To skłoniło wielkiego księcia litewskiego, a zarazem króla Polski, Władysława Jagiełłę do wzniesienia katedry. Powstała świątynia drewniana, która później kilkakrotnie ucierpiała od pożarów. Odbudowano ją w stylu gotyckim, a przedsięwzięciu patronował wielki książę Witold.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 30 (719), 28 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 11 sierpnia 2019 r.

 

Adres: Šventaragiog. Dojazd: autobusy 10, 33, 89; trolejbusy 2, 3, 4, 17 Wycieczki w jęz. polskim po podziemiach katedry: poniedziałek i piątek o godz. 16. Rejestracja na wycieczki: tel. + 370 600 12080, + 370 5 269 7800, email: katedrospozemiai@bpmuziejus.lt

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest studentką UW, mieszka na stałe w Wilnie.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 sierpnia

"Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: «Widziałem cię pod drzewem figowym»? Zobaczysz jeszcze więcej niż to."

Dziś w Kościele: sobota, XX tydzień zwykły
+ święto św. Bartłomieja, apostoła 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Ap 21,9b-14; Ps 145,10-13ab.17-18; J 1,45-51
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -