25 czerwca
wtorek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Katolicki publicysta krytycznie o nadchodzącym Synodzie Biskupów o młodzieży

Ocena: 4.46667
3150

George Weigel, katolicki publicysta i znawca pontyfikatu św. Jana Pawła II, nie kryje swojego zaniepokojenia i rozczarowania przygotowaniami do najbliższego XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które rozpocznie się 3 października.

fot. pixabay.com/CC0

W felietonie pt. "Uchronić Synod 2018 od niego samego" opublikowanym na łamach czasopisma "First things" krytykuje m.in. dokumenty, które będą podstawą obrad biskupów z całego świata na temat młodzieży i rozeznawania powołania.

"Nadęty", "nużący", "dobry na bezsenność" – takimi ostrymi słowami katolicki publicysta George Weigel opisuje Instrumentum laboris, czyli dokument roboczy do najbliższego Synodu Biskupów, którego tematem będzie "Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania". Zdaniem Weigla, w dokumencie za dużo jest socjologii, a zbyt mało refleksji o charakterze duchowym i teologicznym. Zauważa też, że sam dokument niewiele mówi o wierze jako takiej, poza zwracaniem uwagi na rzekomo "kłopotliwe" elementy nauczania Kościoła.

– Tego rodzaju gargantuiczny tekst nie może być poważnie traktowany jako podstawa do dyskusji w czasie Synodu. Żaden tekst powyżej 30 tys. słów, nawet jeśli napisany jest w błyskotliwy i przekonujący sposób, nie może być przewodnikiem w dyskusji. Instrumentum laboris do Synodu 2018 czyta się raczej jako szkic końcowego dokumentu. A to przepis na porażkę – uważa publicysta. Nie poprzestaje on jednak na subiektywnych krytycznych uwagach, ale podpowiada też pozytywne inspiracje płynące ze wspomnianego dokumentu, które należałoby jego zdaniem wziąć pod uwagę w czasie obrad synodalnych.

Weigel mówi m.in. o często powtarzającym się w dokumencie postulacie młodych ludzi, aby Kościół był nastawiony na słuchanie.

– To tak oczywiste, że aż uderza banalnością: nikt, młody czy stary, nie chce Kościoła, który jest zrzędliwą i nieczułą nianią. I owszem, młodzi ludzie (i reszta nas) chce "Kościoła, który słucha" – poprzez kierownictwo duchowe i spowiedź, tych trudności – tych trudności, których wszyscy doświadczamy w życiu i dzieleniu się Ewangelią oraz w przestrzeganiu Bożego prawa. Ale przede wszystkim i być może szczególnie właśnie w czasie przeżywanych obecnie poważnych trudności, to, czego pragną młodzi ludzie (i reszta nas, przynajmniej w żywotnych częściach Kościoła), to Kościół, który żyje radośnie, naucza przejrzyście, ukazuje świętość, oferuje pocieszenie, wspiera potrzebujących i odpowiada na nasze pytania jasno i szczerze. Młodzi ludzie (i reszta nas) nie chcą Kościoła nękającego, ale tętniącego Ewangelią Kościoła, który ukazuje i oferuje przyjaźń z Jezusem Chrystusem – pisze Weigel.

Następnie zwraca uwagę na to, że jasność nauczania Kościoła pociąga dziś wielu młodych ludzi, ponieważ stoi w opozycji z niespójnością kultury Zachodu, podpowiadającej drogi do szczęścia oparte na "libertyńskim stylu życia". Publicysta apeluje też, aby jesienny Synod Biskupów był okazją do wyeksponowania tych obszarów duszpasterstwa młodzieży, które sprawdzają się i cieszą się prawdziwym powodzeniem, czego zdecydowanie brakuje jego zdaniem w Instrumentum laboris. Podaje też konkretne przykłady – ze Stanów Zjednoczonych – zjawisk, które zasługują na taką pozytywną uwagę.

– W ostatnich ok. 30 latach obserwujemy renesans duszpasterstwa tzw. młodych dorosłych. Pozwólmy komuś podczas Synodu 2018 opowiedzieć o imponujących rekordach formacji chrześcijańskiej, prowadzonej przez duszpasterstwa akademickie, m.in. Texas A&M University. Niech ktoś podczas Synodu 2018 opowie Kościołowi na świecie o duchowych i intelektualnych dokonaniach wschodnich pełnych życia akademickiego katolickich szkołach i uczelniach artystycznych w Stanach Zjednoczonych – podpowiada Weigel.

– Niech ktoś da świadectwo ogromu pracy włożonej w ponad 100 spotkań FOCUS [Fellowship of Catholic University Students – Wspólnoty Studentów Uniwersytetów Katolickich], które ucieleśniają ten 'Kościół nieustannie pełniący misję', o którym mówi papież. I miejmy nadzieję, że podczas Synodu 2018 będzie przestrzeń, aby przedstawiciele Kościoła zapoznali się z dziełem World Youth Alliance – międzynarodowej sieci, łączącej młodych dorosłych pro–life, żyjących na wszystkich kontynentach, których zaangażowanie oparte jest dosłownie na nauczaniu Kościoła dotyczącym godności życia ludzkiego – postuluje publicysta.

Do zarzutów pod adresem Instrumentum laboris Weigel dołącza także ten, że dokument nie wspomina o tym, dlaczego św. Jan Paweł II i jego nauczanie pociągało tak wielu młodych. Zauważa, że ks. Karol Wojtyła, który po latach został papieżem, zajmował się duszpasterstwem młodych dorosłych i wymagającym kierownictwem duchowym niemal 50 przed tym, zanim hasło "towarzyszenia" stało się niejako "kodem" w pewnych kręgach Kościoła.

Instrumentum laboris październikowego Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania” zostało zaprezentowane 19 czerwca br. przez Sekretariat Synodu Biskupów. 52-stronnicowy dokument powstał na podstawie różnorodnych konsultacji, ankiet i wniosków z międzynarodowych spotkań z udziałem młodzieży, duszpasterzy i ekspertów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

"Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie."

Dziś w Kościele: wtorek, XII tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie dowolne bł. Doroty z Mątowów
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 13,2.5-18  Ps 15,1-5   Mt 7,6.12-14
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)