7 grudnia
sobota
Marcina, Ambrożego, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Katolickie szpitale bez krzyży na ścianach? Tak sugeruje rząd

Ocena: 0.5
801

W irlandzkim rządowym raporcie analizującym relacje pomiędzy państwem a instytucjami wolontariackimi, wśród których znalazły się także katolickie szpitale, zapisano sugestię usunięcia ze ścian placówek symboli religijnych, aby uszanować przekonania pacjentów, którzy nie są katolikami.

fot. Pixabay, CC0

"Wiele osób uczestniczących w konsultacjach miało odczucie, że religijny etos tych organizacji wyraża się także w ich wystroju, poprzez obecność kaplic, ikon religijnych, logotypów i plakatów. Chociaż nie wpływa to bezpośrednio na zakres świadczonych usług, zalecamy, by organizacje te były świadome wpływu wystroju na pacjentów i korzystających z usług i by starały się aby ich osobiste preferencje w tym zakresie były jak najbardziej respektowane" - brzmi fragment raportu, którego przedmiotem jest m.in. działalność katolickich szpitali w Irlandii. 

Takich placówek jest w tym kraju 12: 7 szpitali należy do organizacji religijnych, takich jak zakony i zgromadzenia, a 5 kolejnych w różnym stopniu podlega strukturom Kościoła. W sumie otrzymują one blisko 1,5 mld dolarów wsparcia ze strony rządu i zapewniają 26 proc. miejsc w ramach publicznej opieki zdrowotnej w kraju. Premier Irlandii Leo Varadkar zapewnił w rozmowie z portalem lifesite.com, że nie jest planowane zmuszenie placówek katolickich do usuwania symboli religijnych, jednak muszą one pamiętać o zróżnicowaniu pacjentów i nie mogą sugerować, że służą w szczególny sposób jednej z grup.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 grudnia

Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie".
Dziś w Kościele:
+ czwartek, I tydzień Adwentu, wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 30,19-21.23-26; Ps 147,1-6; Mt 9,35-10,1.5.6-8
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -