25 września
piątek
Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Katolicy na studiach

Ocena: 0
851

Na ponad 370 polskich uczelniach wyższych, publicznych i niepublicznych rozpoczął się rok akademicki 2019/2020. Co - oprócz studiowania - mogą robić studenci, którym bliskie są wartości katolickie?

fot. ks. Paweł Kłys

Nowy rok akademicki rozpoczęło 133 uczelni publicznych - w tym 19 uniwersytetów, 16 politechnik, 13 uniwersytetów przyrodniczych, ekonomicznych oraz pedagogicznych, a także 9 uniwersytetów medycznych - oraz ok. 240 uczelni niepublicznych - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. To oznacza nowy etap życia dla ok. 300 tys. żaków. 

Gdy stres związany z poznaniem nowego miejsca kształcenia już opadnie, z pewnością wielu młodych studentów będzie się zastanawiało, gdzie znaleźć podobnych sobie ludzi z pasją, którzy pragną dzielić się z innymi studentami radością płynącą z Ewangelii. Nie zabraknie kierowanych do nich propozycji. Proponujemy kilka z nich.

DUSZPASTERSTWA AKADEMICKIE
To wspólnoty zrzeszające studentów, którzy pragną żyć wiarą i dbać o swój rozwój duchowy. W tym pomagają oraganizowane przez DA spotkania tematyczne (dyskusyjne, modlitewne, naukowe, towarszyskie), spotkanie z duszpasterzem, rekolekcje, warsztaty itp. Uczestnictwo w takiej wspólnocie daje możliwość skonfrontowania swoich poglądów poprzez zwykłą rozmowę z drugim człowiekiem, studentem. A wszystko to w atmosferze wspólnych wyjazdów, ognisk czy kolacji.
W całej Polsce jest kilkadziesiąt dużych międzyuczelnianych ośrodków duszpasterskich, a tym co najmniej osiem w samej Warszawie. To:
    + Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego ARKA Diecezji Warszawsko-Praskiej
    + Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego (św. Anna)
    + Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie "Studnia" Warszawa (dominikanie Służew)
    + Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie "Freta"
    + Duszpasterstwo Akademickie UKSW
    + Duszpasterstwo Akademickie Jezuitów "Dąb"
    + Salezjańskie Duszpasterstwo Akademickie "Przystań"
    + Duszpasterstwo Akademickie "Sandał"

SKAUCI EUROPY
Skauci Europy to jedyne w Polsce kilkutysięczne stowarzyszenie harcerskie oficjalnie uznane przez Stolicę Apostolską. Najstarsza grupa wiekowa Skautów to przewodniczki i wędrownicy (powyżej 17 roku życia). Głównym filarem jej członków jest służba - dawanie siebie na rzecz "wychowania młodych przez młodych", a jej wymiarem jest droga. Pięć celów skautingu to: Bóg, zdrowie, charakter, zmysł praktyczny i służba, a to wszystko razem ma prowadzić do wychowania dziewczyny/chłopaka na dobrego chrześcijanina, porządnego obywatela i mądrego człowieka. Jak to wygląda w praktyce? Przewodniczka jest członkiem kadry wychowawczej jednostki wilczków (9-12 lat) lub harcerek (13-16 lat), a jednocześnie dba o swoją formację poprzez udział w wędrówkach, spotkaniach formacyjnych, lekturę Pisma świętego i inne proponowane narzędzia.

SOLI DEO
Akademickie Stowarzyszenie Katolickie SOLI DEO nie jest klasyczną wspólnotą ani duszpasterstwem, tylko organizacją studencką profilu katolickim, ktora promuje wartości katolickie w środowisku akademickim poprzez konferencje, warsztaty, rekolekcje (wyjazdowe i na uczelniach), adoracje, wyjazdy integracyjne, koncerty, imprezy bezalkoholowe, spotkania modlitewno-dyskusyjne. Na swoich spotkaniach porusza wiele interesujących tematów, np. in vitro, miłość i relacje damsko-męskie, wolność prezentowania katolickich i patriotycznych wartości, sens cierpienia czy pokonywanie własnych słabości i rozwijanie pasji.

Zachęcamy wszystkich świeżo upieczonych studentów, by odnaleźli studenckie środowisko o wartościach katolickich, w którym będą się czuły jak w domu!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

redaktor portalu idziemy.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 września

Piątek, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni lub wspomnienie bł. Władysława z Gielniowa
Błogosławiony Pan, Opoka moja.
On mocą i warownią moją.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Koh 3,1-11; Ps 144,1b.2abc.3-4; Łk 9,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter