19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Każde małżeństwo można uratować

Ocena: 2.3
3156

Bez trwałej i silnej rodziny społeczności giną. Wiedzieli o tym kolonizatorzy, zaborcy i twórcy systemów totalitarnych. Uderzając w rodzinę, osłabiali społeczeństwo, by mieć nad nim większą kontrolę.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

W Polsce rozwód był zjawiskiem nieistniejącym aż do czasów reformacji. Kiedy się po niej pojawił, ograniczał się do elit, i to w przypadkach szczególnych. Kodeks Napoleona z 1804 r. przyczynił się do zlaicyzowania instytucji małżeństwa, sprowadzając ją o do umowy cywilnej. Siłą rzeczy rozwód był „tylko” formą rozwiązania tej umowy.

Po odzyskaniu niepodległości w Polsce były trzy systemy prawne. Laicki o rodowodzie pruskim dopuszczał rozwód dla wszystkich, niezależnie od wyznania, małżeństwo bowiem było instytucją państwową. System wyznaniowy obowiązywał w dawnym zaborze rosyjskim, gdzie możliwe były fakultatywne małżeństwa cywilne. System mieszany z dawnego zaboru austriackiego, w którym małżeństwo zawierane w kościele podlegało jego jurysdykcji, dopuszczał rozwód w przypadku protestantów, u prawosławnych był możliwy w zależności od okoliczności, u katolików dopuszczalne było tylko kościelne stwierdzenie nieważności małżeństwa.

 

Rozwód na żądanie?

W 1946 r. możliwość rozwodu została wprowadzona w całej Polsce. Dziś w badaniach zdecydowani zwolennicy rozwodów przebijają przeciwników dwukrotnie (za CBOS): co ósmy z Polaków bezwzględnie nie aprobuje rozwodu; co czwarty uważa, że jeśli chcą go obie strony, nie powinny napotkać żadnych przeszkód. Ułatwienia są na każdym kroku: „Masz już dość małżeńskiej monotonii i wypełniania uciążliwych rodzinnych obowiązków? Odczuwasz potrzebę wolności? Wybierz się na targi rozwodowe… Obecne na imprezie firmy zapewnią ci wachlarz usług niezbędnych przed, w trakcie i po rozwodzie” – tak brzmi ogłoszenie w czołowym polskim dzienniku.

Statystyczny proces rozwodowy trwa w Polsce trzy miesiące (!). I jest o połowę krótszy niż dwadzieścia lat temu! W Teksasie np. przyjęto ustawę nakazującą rozpatrywanie wniosków rozwodowych w rok od ich złożenia, jeśli nie ma orzekania winy, a w rodzinie są nieletni. Na Malcie wprowadzono możliwość rozwodu, ale musi być on poprzedzony czteroletnią separacją. W Polsce każdy może uzyskać rozwód niezależnie od przyczyn. Ograniczono też możliwość rozważenia kwestii wpływu rozwodu na dziecko. Zniesiono obligatoryjne posiedzenia pojednawcze rozchodzących się małżonków, zastępując je fakultatywnymi, płatnymi mediacjami.

Tymczasem Raport Fundacji Mamy i Taty podaje, że w przypadku poważnych problemów w związku blisko 80 proc. Polaków najchętniej skorzystałoby z terapii małżeńskiej i mediacji. Co trzecia para świeżo po rozwodzie przyznaje, że żałuje tej decyzji, co sugeruje sensowność wydłużenia procesu rozwodowego. Także 30 proc. osób rozwiedzionych ma poczucie, że przy odrobinie dobrej woli małżeństwo było do uratowania. Ponad 70 proc. Polaków rozwód uznaje za porażkę, a 80 proc. twierdzi, że miłość na całe życie jest możliwa.

 

Cała rodzina buduje PKB

Na szczęście daleko nam do Hiszpanii, w której między 1980 a 2005 r. liczba rozwodów wzrosła o 183 proc.; blisko 80 proc. dzieci wychowuje się tam w rodzinach niepełnych. Ale i tak nie mamy się czym szczycić. Istotny wzrost rozwodów obserwujemy w Polsce od 2004 r. – ich odsetek wynosi dziś 44 proc. Częściej rozpadają się pary bezdzietne – stanowią 80 proc. grupy rozwodzących się. Prawdopodobieństwo rozwodu zmniejsza o połowę drugie dziecko w rodzinie, czterokrotnie – trzecie dziecko, czwarte dziecko – aż siedmiokrotnie. Połowa dzieci z rozbitych rodzin to jedynacy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter