25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kielce: 74. rocznica zagłady getta kieleckiego

Ocena: 0
657

Modlitwami w intencji ofiar niemieckiej zbrodni oraz odczytaniem świadectw dotyczących okropności podczas wymordowywania kieleckich Żydów, uczczono 28 sierpnia w Kielcach 74. rocznicę zagłady kieleckiego getta.

20160828 23:09
apis / Kielce (KAI), sg

W uroczystych obchodach pomniku Menora na Al. IX Wieków Kielc uczestniczyli m.in.: Dawid Szychowski, rabin z Łodzi, Włodzimierz Kac, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach oraz duchowny z Klasztoru Pallotynów na Karczówce. Przewodniczył im Bogdan Białek – prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

Organizator uroczystości Bogdan Białek podkreślił, że należy pamiętać o zagładzie Żydów. – Jeden naród postanowił unicestwić drugi naród, czyniąc to tak jakby chciał zabić Boga. W ciągu czterech dni wymordowana została cała dzielnica dużego współczesnego miasta. Naszym obowiązkiem jest pamięć o zagładzie Żydów – powiedział.

Prezes zapowiedział również, że w połowie września br. Stowarzyszenie im. Jana Karskiego planuje zorganizować wycieczkę autokarową dla mieszkańców Kielc do miejsca kaźni kieleckich Żydów w obozie koncentracyjnym Treblince.

Włodzimierz Kac natomiast zwrócił uwagę, że pamięć o likwidacji getta jest ważna dla nas wszystkich, bez względu na wyznanie i pochodzenie. – Pamiętajmy o tym, aby nigdy się to już więcej nie powtórzyło – zaapelował przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach.

Organizatorzy odczytali z wydanej w 1983 r. książki Eugeniusza Fąfary „Gehenna ludności żydowskiej” kilka świadectw dotyczących okropieństw mających miejsce podczas zagłady Żydów w Kielcach. Dotyczyły one m.in.: zamordowania dzieci z sierocińca, pacjentów ze szpitala żydowskiego, których zabijano zastrzykami z benzyną, a potem dobijano nożami, zabójstwa strzałami karabinowymi dzieci ustawiane po troje w jednym rzędzie, by w ten sposób oszczędzić naboje.

W sposób spontaniczny, jeden z mieszkańców Kielc opowiedział zebranym swoje wspomnienia dotyczące okropności, które widział jako dziecko podczas okupacji niemieckiej w Kielcach.

W intencji ofiar zbrodni niemieckiej w getcie kieleckim uczestnicy odmówili modlitwy katolickie i żydowskie.

W dniach 20-24 sierpnia 1942 roku niemieccy naziści dokonali zagłady kieleckiego getta. W obozie śmierci w Treblince zamordowano około 21 tysięcy Żydów. Pierwszy transport liczący 7 tys. Żydów wyruszył z Kielc do Treblinki 19 sierpnia 1942 roku . Pociąg towarowy składał się z 70 wagonów wysypanych wapnem, okna były zabezpieczone drutem kolczastym. Do każdego wagonu upychano po 100 osób.

Pociąg z Żydami z kieleckiego getta odjechał do Treblinki jeszcze dwa razy: 22 i 24 sierpnia. W kieleckim getcie Niemcy zamordowali około 1500 Żydów, głównie starców, chorych i dzieci. Z dwudziestotysięcznej społeczności kieleckich Żydów wojnę przeżyło około 500 osób.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter