27 czerwca
czwartek
Maryli, Wladyslawa, Cyryla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kobieta przyszłości

Ocena: 0
6480
Jaka jest kobieta przyszłości? Zastanawiało się nad tym blisko 300 osób – zgoła nie same kobiety.
Goździk, rajstopki i cmok w rąsię na 8 marca. Czy dla kobiety to jeszcze satysfakcjonujące docenienie za to, co robi dla siebie i rodziny, ergo społeczeństwa? Zostawmy na boku kwestię docenienia i zapytajmy: jaka jest ta kobieta przyszłości? Zastanawiało się nad tym blisko 300 osób – zgoła nie same kobiety – podczas konferencji „Kobieta przyszłości – wygrać życie i pozostać sobą” w szkole Strumienie w Józefowie. Refleksjami na ten temat dzieliły się dziennikarki, biznesmen, psychiatra i dyrektorka szkoły dla dziewcząt.

Dobre zawody

Patrząc na ludzi ze szklanego ekranu, myślimy: „tym to się powiodło”. Mają sławę, pieniądze, rodziny. – A ja wcale sobie nie radzę – wytrąca nas z tego poczucia znana dziennikarka telewizyjna Dorota Gawryluk, także autorka publikowanych w „Idziemy” felietonów.

– Telewizja tworzy iluzję perfekcyjnych ludzi sukcesu. Pracę zaczęłam 20 lat temu, w wieku 23 lat. Syn miał wtedy 3 miesiące. Przez wiele lat wyrzucałam sobie, że nie zostałam z nim w domu. Dziś wiem, że nie wolno tak myśleć: jeśli się dokonało wyboru, należy wierzyć w jego słuszność i podążać jego drogą.

Dziennikarka twierdzi, że inwestycja w rodzinę to najlepszy wybór. – Bez szczęścia rodzinnego nie zbuduje się kariery zawodowej. Inwestycja w rodzinę, w drugiego człowieka wymaga poświęcenia, tym bardziej że jest w kontrze do egoistycznych i hedonistycznych postaw promowanych przez dzisiejszy świat. A to tylko pozór szczęścia, wiodący na manowce. Należy żyć tak, by na koniec móc powiedzieć: „w dobrych zawodach wystartowałem”. By wygrać siebie, należy postawić na innych. Czuję się spełniona, choć nie perfekcyjna. Udało mi się to dzięki mamie i Opatrzności – dzięki nim jestem odporna na mody, trendy, naciski. Człowiek z mocnym kręgosłupem moralnym zawsze wygra.

Kobieta przyszłości jest po części kobietą przeszłości: pamięta o wartościach i ma poczucie, że może wiele
Swoje życie Dorota Gawryluk wygrała. A jak wyobraża sobie przyszłość swojej czteroletniej córeczki Marysi? – Chcę, by była niezależna, zdobyła dobry zawód i była spełniona w rodzinie. Chciałabym, by pamiętała o podstawowych wartościach i nie dała się zwieść dzisiejszym sloganom typu „stawiaj na siebie”. Wyobrażam sobie, że będzie konserwatywna w podejściu do rodziny i nowoczesna w podejściu do swojego miejsca w świecie. Nie chcę, żeby była europejska, ale staromodna.

Jakie rady ta spełniona kobieta ma dla dziewcząt już dorastających? – Należy inwestować nie w kolejną sukienkę, ale w edukację. I nie myślę wcale o edukacji ściśle sprofilowanej, odbywanej z myślą o zawodzie. Powołanie samo da o sobie znać. Myślę o inwestowaniu w ludzi, w rozmowy, o pozbywaniu się egoizmu. Kobieta przyszłości jest po części kobietą przeszłości: pamięta o wartościach i ma poczucie, że może wiele, wierzy we własne możliwości i docenia to, co dostaje od innych oraz co sama daje otoczeniu – mówi Dorota Gawryluk.

Obecny przewodnik

Jak w takim razie wychować córkę na kobietę przyszłości? – Ojcostwo to misja: dla swoich dzieci należy być przewodnikiem, z akcentem na „być” w ogóle, bo ta obecność wcale nie jest taka oczywista – mówi Tomasz Wilk, psychiatra i ojciec sześciorga dzieci, w tym córek: dziesięcio- i piętnastoletniej. – Jeśli mówimy o obecności przy naszych córkach, po pierwsze bądźmy przy naszych żonach. Obecność przy żonie – pełna akceptacji, miłości i bliskości – wytworzy w naszych córkach właściwy wzorzec relacji małżeńskiej.

Brak dobrych relacji z żoną może źle wpłynąć na relacje z córką. Jeśli zauważy, że jest dla taty ważniejsza niż mama, będzie starała się odwrócić uwagę od siebie i przekierować ją na mamę lub będzie tę ojcowską uwagę niewłaściwie interpretować i wykorzystywać. Tak czy inaczej doprowadzić to może do zaburzeń w zachowaniu młodej dziewczyny.

Modele kobiecości są dziś często wypaczone. – Jeśli widzimy, że żona ulega złym modom (za dużo przesiaduje na portalach plotkarskich lub przykłada zbytnią wagę do wyglądu), mąż powinien zwrócić jej na to uwagę, z myślą o jej rozwoju i dobru związku. Dzieci to docenią – mówi Tomasz Wilk. – A dziewczynki dostaną dodatkowy sygnał: taki jest właściwy wzorzec kobiety w oczach mężczyzny. No i pamiętajmy, że dzieci uczą się przez przykład. Jeśli mówimy córce, że podoba nam się jej skromność, a jednocześnie rechoczemy na kabarecie wyśmiewającym tę cechę, córka zdemaskuje naszą dwulicowość.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 czerwca

Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach.

Dziś w Kościele: środa XII tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Zygmunta Gorazdowskiego, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 15,1-12.17-18 ; Ps 105 (104),1-4.6-9 ; Mt 7,15-20.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)