Według raportu opublikowanego przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie sytuacja w kwestii przestrzegania prawa do wolności religijnej znacząco się pogorszyła: jest ono gwałcone już w co piątym kraju świata.
W opublikowanym raporcie PKwP możemy przeczytać, że nasilają się akty przemocy wobec chrześcijan, ale też wobec jazydów, bahaitów, Żydów i społeczności muzułmańskiej Ahmadiyya. Od ostatniej edycji raportu z roku 2014 sytuacja znacząco się pogorszyła w 14 z krajów, w 21 nie nastąpiły znaczące zmiany, a tylko w trzech sytuacja dostrzegalnie się poprawiła (Bhutan, Egipt i Katar). Przynajmniej jeden na pięć ze 196 krajów świata doświadczył w ubiegłych dwóch latach jednego lub więcej przypadków pogwałcenia wolności religijnej zainspirowanych ekstremistycznymi ideologiami islamskimi. W grupie tej znajduje się nawet pięć krajów Europy Zachodniej i 17 krajów afrykańskich.
Raport alarmuje także o groźbie eksterminacji, przed jaką stoją poszczególne grupy religijne w niektórych częściach świata, na przykład chrześcijanie w Syrii czy jazydzi w Iraku. Społeczności, które do tej pory były wieloreligijne, szczególnie na Bliskim Wschodzie, zaczynają przekształcać się w monokultury religijne, co koreluje ze wzrostem radykalnej islamizacji. Wśród liczb i danych makrostrukturalnych są ukryte indywidualne losy pojedynczych ludzi. I chociaż każde prześladowanie z powodów religijnych jest skandalem, pamiętajmy, że chrześcijanie są najbardziej zwalczaną grupą religijną na świecie.
Powiedzmy kilka słów o tylko jednym wymiarze ucisku religijnego, którego doświadczają kobiety i dziewczęta z chrześcijańskich rodzin. Czternastoletnia Habiba Isiyaku z wioski Wawar Kaza w muzułmańskim stanie Katsina w Nigerii została porwana w połowie sierpnia w drodze do domu ze szkoły. Potem została zmuszona do zawarcia ślubu z porywaczem Dżamilu Lawalem, który jest pracownikiem jednego z emirów Katsiny, Alhadżi Abdulmumuni Usmana. Emir ten wspiera przymusowe małżeństwa muzułmanów z chrześcijankami. Ojciec Habiby, Isiyaku Tanko, opowiedział o tym dramacie w programie telewizyjnym, apelując do władz oraz innych Nigeryjczyków o pomoc w uwolnieniu jego córki. Miejscowa policja zorganizowała spotkanie z porywaczami i Habibą, podczas którego komisarz policyjny potępił wprawdzie ten czyn, ale nie wyciągnął z niego żadnych konsekwencji. Sprawcy nie zostali aresztowani, a Habiba została ponownie zabrana do pałacu emira. Gdy Tanko udał się tam bezpośrednio, powiedziano mu, że jego córka przeszła na islam i przez to nie ma już z nim nic wspólnego. Emir oskarżył go o oszczerstwa na policji, po czym chrześcijanin został zmuszony do podpisania oświadczenia z przeprosinami.
Sepideh z Iranu o aresztowaniu brata dowiedziała się od matki, która powiedziała jej, żeby uciekała, bo grozi jej niebezpieczeństwo. Pięć lat temu cała rodzina przeszła z islamu na chrześcijaństwo. „Gdy usłyszałam, że mój brat został aresztowany, byłam tak przerażona, że prawie zemdlałam. Postanowiłam opuścić biuro, ale nie wiedziałam, dokąd pójść.” Po bezsennej nocy Sepideh zadzwoniła do lidera wspólnoty, który powiedział jej, że nie powinna więcej dzwonić na ten numer i przez jakiś czas przychodzić do kościoła. „Jego słowa przestraszyły mnie jeszcze bardziej – opowiada. Dopiero cztery tygodnie po aresztowaniu brata Sepideh mogła go odwiedzić w celi. „Wierzę, że mój brat jest w Bożych rękach i On ma dla niego plan” – mówi wysłannikom PKwP.
Na koniec doniesienie o czterech chrześcijankach, które doświadczyły niesprawiedliwości ze strony władz chrześcijańskiego kraju. Wolał on ugiąć się pod presją agresywnej mniejszości muzułmańskiej, niż wykazać się miłosierdziem i sprawiedliwością. W Etiopii cztery chrześcijanki: Eden (15 lat) Gifti i Mihiret (obie po 14 lat) oraz Deborah (18 lat) stanęły 15 listopada przed sądem w mieście Babile. We wrześniu zostały aresztowane za dystrybucję książki polemizującej z poglądami pewnego islamskiego duchownego na temat chrześcijaństwa. Muzułmanie potraktowali tę książkę jako obrazę dla islamu. W październiku dziewczęta zostały wypuszczone za kaucją, gdyż prokuratura nie potrafiła jednoznacznie wykazać, że popełniły przestępstwo. Presja lokalnych radykałów spowodowała jednak, że oskarżono je o wzniecanie przemocy i agresji na tle religijnym. Po krótkiej rozprawie sędzia skazał całą czwórkę na miesiąc więzienia.
Według informacji Open Doors, chrześcijanki miały zostać przewiezione do większego więzienia w mieście Gelemiso, by odbyć karę wśród pospolitych przestępców. Sędzia zezwolił na wniesienie apelacji, jednak dopiero po przewiezieniu skazanych do więzienia. Rodziny młodych kobiet są zszokowane wyrokiem. Boją się, że chrześcijanki zostaną skrzywdzone w więzieniu. Losy uciskanych mają twarz kobiety.