31 marca
wtorek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kochał kościół i ojczyznę

Ocena: 0
1785

Jego miłość miała wiele odcieni: jedną z nich była miłość do ojczyzny,  drugą do nauki,  a trzecią do Kościoła – powiedział ks. prof. Krzysztof Pawlina podczas pogrzebu prof. Stanisława Lufta.

fot. arch. MPW

Prof. Stanisław Luft był nestorem polskiej reumatologii, powstańcem warszawskim i zaangażowanym społecznie katolikiem. Zmarł 10 marca w wieku 95 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się cztery dni później w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie, Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Luter wraz z gronem kapłanów.

Stanisław Luft urodził się 28 sierpnia 1924 w Kolnie. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej o pseudonimie „Lech”. Brał udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie był prezesem warszawskiej Sodalicji Mariańskiej Akademików, katolickiej organizacji studenckiej brutalnie zlikwidowanej u progu lat 50. W 1952 r. ukończył wydział lekarski na Akademii Medycznej w Warszawie. Kilkadziesiąt lat pracował w Instytucie Reumatologicznym.

– Poświęcił się medycynie, a właściwie człowiekowi, któremu przez całe życie służył – powiedział podczas pogrzebu ks. Pawlina – a był też profesorem Warszawskiego Seminarium Duchownego, gdzie przez 50 lat uczył kleryków medycyny pastoralnej.

– Chodziło mu o to, aby przyszły duszpasterz był specjalistą nie tylko od duszy ludzkiej, ale całego człowieka, wraz z jego fizyczną cielesnością – przypomniał ks. Pawlina – i zostawił nam ceniony podręcznik „Medycyna pastoralna”. Konsultował przed wydaniem każdy szczegół, bo jako naukowiec i nauczyciel akademicki był niezwykle skrupulatny. Kiedy miałem poczucie, że przesadza, mówił: „To jest ważne, gdyż to jest podręcznik dla przyszłych księży i nikt im tego nie powie”. W ten sposób wyrażała się miłość Profesora do Kościoła i do przyszłych księży.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 12/13 (752/753), 22 marca 2020 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 31 marca 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca


Tam, gdzie Ja idę, wy pójść nie możecie.

Dziś w Kościele: Wtorek, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Lb 21,4-9; Ps 102,2-3.16-21; J 8,21-30
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
31 marca –  Parafia Najczystszego Serca Maryi (ul. Chłopickiego 2, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE

Tygodnik Idziemy dostępny w e-wydaniu!
Zachęcamy także do prenumeraty wydań drukowanych.

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter