17 października
czwartek
Wiktora, Marity, Ignacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentować każdy może

Ocena: 0
1187

Nie mogę na to wszystko patrzeć spokojnie i nie ma we mnie na to zgody.

fot. pixabay.com / CC0

Pamiętają Państwo ten genialny tekst Jonasza Kofty? Na pewno. Młodsi czytelnicy mogą go jednak nie znać. Dlatego ważny początkowy fragment pozwolę sobie przypomnieć: „Śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi, jak co komu wychodzi. Czasami człowiek musi, inaczej się udusi”. Mądre to i według mnie prorocze słowa.

Zamiast „śpiewać” wstawmy „komentować”. I już, hulaj dusza, piekła nie ma. Czy jest to wpis na Twitterze lub w innych mediach społecznościowych, czy komentarz pod informacją na dowolnym portalu – nie ma to znaczenia. Każdy, kto ma ochotę, wyraża swoją opinię. I w sumie fajnie. A jednak nie do końca. Jako człowiek mało żyjący, a w zasadzie nie żyjący, na „fejsach” i innych „instach” być może nie mam prawa się odzywać. Być może. Jeśli ktoś tak uważa, może dalej nie czytać. Bo przecież w necie aktywny nie jestem, więc być może nic mi do tego.

Praca zawodowa sprawia jednak, że chcąc nie chcąc, śledzę wszystko, co dzieje się wokół nas. I skacze mi ciśnienie. Wiem, że omawianie, wyszydzanie lub hejtowanie innych po prostu bawi coraz większą liczbę osób. Niezmiennie wkurza mnie, że wielu ludzi – nie wiem, czy kibiców – pozwala sobie na tak wiele przy okazji różnych wydarzeń sportowych. Oto najświeższe przykłady. Trener Vital Heynen wyjechał z Chicago i zostawił drużynę przed ostatnim meczem siatkarzy w Lidze Narodów – trzeba go zrównać z ziemią; Izu Ugonoh przegrał przed czasem walkę, która miała mu otworzyć drzwi na salony – należy go oskarżyć o oszustwo i podłożenie się rywalowi; były piłkarz Dawid Janczyk, obecnie próbujący radzić sobie z alkoholizmem, został przyłapany na dworcu w stanie upojenia – można go kopać do woli.

Nie mogę na to wszystko patrzeć spokojnie i nie ma we mnie na to zgody. Przykłady podałem bardzo różne, bo też nie ma znaczenia waga wydarzenia. Dla „komentatorów” – chyba raczej frustratów – w sieci najważniejsze w tym wszystkim jest, by sobie ulżyć. I robią to tak długo, jak długo sił i czasu im wystarczy. Komentować i wyrażać opinie może dziś każdy. Tylko błagam, róbmy to, włączając myślenie. A nie – pozwalając sobie niemal na wszystko.

Być może dziś jest tak, że komentować człowiek musi, inaczej się udusi. Trudno, jestem w stanie to zrozumieć. Niech jednak każdy z wyrażających opinie pamięta, że słowa mogą ranić bardziej niż miecz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 października

On sam jest sprawiedliwy i usprawiedliwia każdego, który żyje dzięki wierze w Jezusa

Dziś w Kościele:
czwartek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 3,21-30a, Ps 130, Łk 11,47-54
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -