23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Koniec z zagrożeniem homo-adopcją?

Ocena: 0
706

Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś projekt zmiany konstytucji wprowadzający do ustawy zasadniczej zapis wprost, że wykluczona jest adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym. Zapowiedział, że jeszcze w poniedziałek skieruje go do Sejmu.

Fot. PAP/Paweł Supernak

Bardzo się cieszę, że mogę zrealizować moją obietnicę złożona w ostatnią sobotę w Szczawnie-Zdroju, ale przede wszystkim ogromnie się cieszę z tego, że realizuję nadal to, co założyłem od samego początku mojej prezydentury, a co było moim celem także jeszcze zanim zostałem prezydentem RP - wspierać polską rodzinę, chronić polskie dzieci, działać tak, aby polskie społeczeństwo mogło się jak najlepiej rozwijać

- powiedział prezydent po podpisaniu projektu.

Prezydent Duda podkreślił także, że przepis jest niewielką zmianą w polskiej konstytucji, wprowadzającą tam „fundamentalne przepisy występujące już w Kodeksie rodzinnym, a dotyczące przysposobienia, z pewną modyfikacją dodatkową”. Podkreślił też, że poprawka dotyczy wyłącznie przysposobienia osoby małoletniej i wyłącznie dla jej dobra, oraz zaproponował, by przepis ten miał rangę konstytucyjną.

Andrzej Duda uściślił także, że zgodnie z poprawką "przysposobić razem może wyłącznie małżeństwo, które jest w polskiej konstytucji zdefiniowane w artykule 18., czyli jest to związek kobiety i mężczyzny”. Natomiast jeśli przysposobić dziecko będzie chciała osoba samotna/indywidualna, sąd przyznający dziecko będzie musiał sprawdzić i upewnić się, że nie pozostaje w związku lub choćby we "wspólnym pożyciu" z osobą tej samej płci. (pojęcie "wspólnego pożycia" jest nie dość precyzyjne. Wg art. 115 § 11 k.k. charakteryzuje je istnienie trwałych więzi uczuciowych, fizycznych i gospodarczych - przyp. redakcja idziemy.pl).

Prezydent dodał jednocześnie, że „projekt w żadnym wypadku nie dotyczy rodzicielstwa biologicznego” i wyraził przekonanie, że „właśnie dzięki temu zapisowi bezpieczeństwo dzieci i troska o dobro dziecka będzie w dużo większym stopniu realizowana".

+++++

Projekt ustawy o zmianie konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub prezydent. Pierwsze czytanie może odbyć się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy. Jeśli zmiana dotyczy rozdziałów I, II (Wolności, Prawa i obowiązki człowieka i obywatela, w którym znajdują się zapisy dotyczące dzieci) oraz XII (Zmiana konstytucji) uchwalenie przez Sejm ustawy zmieniającej może odbyć się nie wcześniej niż sześćdziesiątego dnia po pierwszym czytaniu projektu.
Zmiana konstytucji następuje w drodze ustawy uchwalonej w jednakowym brzmieniu przez Sejm i następnie w terminie nie dłuższym niż 60 dni przez Senat. Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter