6 czerwca
sobota
Norberta, Laurentego, Bogumila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Koronawirus kontra bezdomni

Ocena: 0
618

Na początku kwietnia świat obiegło zdjęcie z Las Vegas w USA: gdy w jednym ze schronisk dla bezdomnych pojawiło się ognisko koronawirusa, władze nakazały mieszkańcom placówki nocować pod gołym niebem, na parkingu.

fot. Caritas Polska

Betonową nawierzchnię pomalowano w białą kratę, wyznaczając tym samym dystans, jaki ze względów epidemiologicznych mieli zachować podopieczni schroniska. Fotografię zobaczył papież Franciszek. „Te dni bólu i smutku wydobywają na światło dzienne wiele ukrytych problemów. Dziś w gazecie znajduje się zdjęcie, które poruszyło moje serce: wielu bezdomnych z miasta leżących na parkingu, pod obserwacją… Módlmy się przez wstawiennictwo św. Matki Teresy z Kalkuty, aby obudziła w nas bliskość wobec tak wielu ludzi żyjących w społeczeństwie obok nas, wiodących zwyczajne życie, ale którzy, podobnie jak ci bezdomni, w chwili kryzysu pozostają poza zasięgiem naszego wzroku” – zaapelował Ojciec Święty do wiernych.

Zdjęcie zwraca uwagę na poważny problem, z którym borykają się dziś ludzie dotknięci bezdomnością. Szacuje się, że na terenie Rzeczypospolitej żyje blisko 30 tys. takich osób. Zjawisko bezdomności uważane jest za jedną z najbardziej skrajnych form ubóstwa – a osoby bezdomne, z wielu przyczyn, mogą okazać się jedną z najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem grup społecznych. Po pierwsze, z braku stałego adresu często zmieniają miejsce pobytu. Nie mogą zastosować się do wezwania #zostańwdomu, bo tego domu po prostu nie mają. Po drugie, są to osoby obarczone schorzeniami przewlekłymi, pozbawione stałej opieki lekarskiej. Bez dostępu do mediów nie mają wiedzy na temat wirusa i możliwości zakażenia. Brakuje im również podstawowych środków higieny, takich jak mydło, płyn dezynfekujący czy maseczka. Bezdomni nie zostali jednak pozostawieni bez pomocy. Warszawskie organizacje charytatywne w porę dostrzegły problem i ruszyły z pomocą.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 21 (760), 24 maja 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 03 czerwca 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 czerwca

Sobota, IX Tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Norberta, biskupa
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Tm 4,1-8; Ps 71, 8-9.14-17; Mk 12,38-44
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter