28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kpt. Sodkiewicz nagrodzony za rejs na Arktykę

Ocena: 0
711

Kpt. Maciej Sodkiewicz odebrał w sobotę w Warszawie nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza – budowniczego i legendarnego komendanta "Daru Młodzieży". Został wyróżniony za rekordowy – wiodący najdalej na północ – rejs na Arktykę.

fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

– Kapitan Leszek Wiktorowicz był człowiekiem o niezwykłych zdolnościach, wyjątkowych kompetencjach, odwadze i wielkiej fantazji. W każdym z laureatów tej nagrody szukamy podobnych cech. Do tego grona dołączył Maciej Sodkiewicz, kolejny kapitan w sztafecie wielkich polskich żeglarzy odbywających rejsy na Daleką Północ – powiedział podczas uroczystej gali członek kapituły reprezentujący Press Club Polska Waldemar Heflich. 

W ramach wyprawy "Sekstant Expedition – Lodowe Krainy" jacht "Barlovento II" pod dowództwem kpt. Sodkiewicza popłynął wzdłuż Grenlandii, potem dookoła Spitsbergenu i dalej na północ na pozycję 82,37 N szerokości geograficznej. Pobił tym samym rekord ustanowiony w 2012 r. przez rosyjskiego kapitana Daniła Gawriłowa, który na jachcie "Piotr I" dopłynął na szerokość 82,19 N.

– Żaden kapitan jeszcze nigdy nigdzie sam nie dopłynął. Za tym sukcesem stoi sztab ludzi i to także im należą się podziękowania i gratulacje – podkreślił Sodkiewicz, odbierając nagrodę. 

Heflich wskazał, że Sodkiewicz mimo młodego wieku jest doświadczonym kapitanem, znanym z odpowiedzialności za swoje załogi i z niezwykłej determinacji w realizacji ambitnych celów. 

Sodkiewicz urodził się 24 sierpnia 1978 r. w Tczewie (Pomorskie). Studiował na Wydziale Automatyki i Robotyki Politechniki Gdańskiej. Zaczął żeglować, mając 10 lat. Przepłynął ponad 60 tysięcy mil morskich, z czego 50 tysięcy jako kapitan.

Nagrodą Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza wyróżniony został w tym roku kapitan Aleksander Kaszowski – inicjator powołania Sekcji Żeglarstwa Morskiego przy KKS Brda oraz budowy pełnomorskich jachtów: "Euros", "Zentek", "Solanus"; kapitan "Eurosa" w rejsie wokół Przylądka Horn, wieloletni propagator żeglarstwa, wychowawca wielu pokoleń żeglarzy.  

– Aleksander Kaszowski jest twórcą żeglarstwa morskiego w Bydgoszczy, a także jednym z niewielu jachtowych sterników żeglugi wielkiej. To od niego pałeczkę Grotmaszta Bractwa Kaphornowców przejął kpt. Leszek Wiktorowicz. I to w bydgoskich zakładach ZNTK, których dyrektorem był Aleksander Kaszowski, wyprodukowano koła sterowe na budowany wówczas "Dar Młodzieży" – powiedział kpt. Antoni Bigaj, odbierając nagrodę w imieniu nieobecnego laureata.

Nazwiska wyróżnionych ogłoszono 23 lutego w Gdyni na pokładzie żaglowca "Dar Pomorza".

W 2016 r. laureatem Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza został kpt Piotr Kuźniar za przygotowanie i zrealizowanie wyprawy żeglarskiej "Selma–Antarktyda–Wytrwałość 2014/2015", po wodach Antarktyki, śladami Ernesta Shackletona, z finalnym etapem na antarktycznym Morzu Rossa. Dwa lata temu laur przypadł kpt. Wojciechowi Maleice, który wraz z załogą najmniejszego polskiego żaglowca rejowego "Kapitan Głowacki" z Trzebieży (Zachodniopomorskie) zwyciężył w The Tall Ships' Race 2014.

W 2014 r. nagrodzono Andrzeja Drapellę, zastępcę kapitana i kapitana na żaglowcach: "Pogoria", "Fryderyk Chopin", "Zawisza Czarny" i "Oceania". W 2013 r. laur przyznano Tomaszowi Ostrowskiemu, kapitanowi żaglowca "Fryderyk Chopin" za wygranie regat Tall Ship Races. Rok wcześniej, w pierwszej edycji, nagroda przypadła kpt. Januszowi Zbierajewskiemu, komendantowi rejsów "Zobaczyć morze" dla osób niewidomych i niedowidzących.

Leszek Wiktorowicz urodził się w 1937 r. Przeszedł do historii polskiego żeglarstwa dzięki wyczynowi z lat 1987–88, kiedy dowodził w najbardziej spektakularnym w dziejach polskiej floty i szkolnictwa morskiego rejsie fregaty – wyprawie dookoła świata, po wodach Oceanu Południowego, wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. Podczas tego rejsu Wiktorowicz przeszedł pod pełnymi żaglami pod mostem Harbour Bridge w Sydney (Australia). Zmarł w 2010 r. w Gdyni. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter