28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraj Spokojnego Poranka

Ocena: 0
3615

Pomiędzy Państwem Środka a Krajem Kwitnącej Wiśni leży Kraj Spokojnego Poranka

Sens pielgrzymowania do każdego z tych krajów nie jest sprawą oczywistą. Jakie chrześcijańskie ślady, znaki działania Chrystusa, sanktuaria możemy tam, w Azji, odnaleźć?

Wszyscy jadą do Chin, by spacerować po Wielkim Murze czy podziwiać Terakotową Armię w Xian. Jednak tylko pielgrzymi odwiedzają w Państwie Środka cmentarz misjonarzy Towarzystwa Jezusowego. Byli wśród nich wybitni naukowcy zajmujący na dworze stanowiska istotne dla funkcjonowania cesarstwa w XVII w. Ojcowie Matteo Ricci, Ferdynand Verbiest i Adam Schall von Bell dzielili się z Chińczykami wiedzą, a świadectwem życia ewangelizowali i przymnażali chińskiemu Kościołowi wiernych.

Jednym z ważnych punktów programu turystycznego w Kraju Kwitnącej Wiśni jest wizyta na zamku Shimabara na wyspie Kiusiu. Nie sposób nie wspomnieć przy tej okazji o samurajach – dzielnych wojownikach, których życie bywało tak krótkie, jak wzbudzający zachwyt czas kwitnienia wiśni. Na pielgrzymim szlaku dowiadujemy się, że jeden z samurajów, Justo Takayama Ukon, był prawdziwym rycerzem Chrystusa. 7 lutego 2017 r. nastąpi – bardzo oczekiwana przez katolików w Japonii – beatyfikacja tego sługi Bożego.

Na wyspie Kiusiu znajdziemy także Nagasaki i „japoński Niepokalanów” z Muzeum św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz małą wyspę Amakusa i okazałe Muzeum Chrześcijaństwa, prezentujące świadectwa praktykowania wiary przez ukrytych chrześcijan przez niemal 250 lat krwawych prześladowań.

Kontakt zarówno z Chinami, jak i Japonią kształtował obraz dzisiejszej Korei Południowej, zwanej Krajem Spokojnego Poranka. Jakie cele wytycza pielgrzymowanie do tego kraju? Wspomniana wcześniej działalność jezuitów w Chinach sprawiła, że w XVI w. grupa koreańskich uczonych w piśmie, wśród których byli buddyści, udała się do Pekinu, by nawiązać kontakt z chrześcijanami. Członkowie tej wspólnoty, arystokraci, już od pewnego czasu studiowali teksty „zachodniej nauki”, jak określane było chrześcijaństwo. Lektura przyniesionych z Pekinu woluminów „Prawdziwego Nauczania Pana Niebios” w tłumaczeniu Matteo Ricciego zwieńczyła te studia łaską wiary i gotowością zawierzenia Chrystusowi. Jeszcze w Pekinie, w 1784 r., chrzest przyjął jeden z nich, Yi Seung-hun. Pierwszemu ochrzczonemu koreańskiemu katolikowi nadano imię Piotr. W miejscu spotkań wspólnoty, której udzielił chrztu po powrocie do kraju, powstał pierwszy kościół katolicki w Korei. Dziś w tym miejscu wznosi się seulska katedra Myeongdong. W stolicy kraju powstał niedawno szlak pielgrzymkowy, który prowadzi do świętych miejsc męczeństwa koreańskich chrześcijan. Ich prześladowanie było wynikiem obaw króla przed naruszeniem przez nową religię porządku społecznego opartego na konfucjańskiej hierarchiczności. Równość wszystkich wobec Boga, powszechność zbawienia, miłość bliźniego i odmowa udziału w konfucjańskich rytuałach były zagrożeniem dla władzy. Pierwsze egzekucje nastąpiły już w 1785 r. Potem przyszły kolejne, kilkuletnie fale prześladowań; podczas najkrwawszych, rozpoczętych w 1866 r., zamęczono 10 tys. katolików.

W Korei Południowej można pielgrzymować do wielu przejmujących sanktuariów poświęconych świętym męczennikom tamtych czasów. Jeoldusan – wzgórze ścięcia, położone nad rzeką Han w Seulu, upamiętnia 27 ofiar. Wejście do sanktuarium, kaplica i muzeum mają symboliczne kształty i wymowę. Łańcuchy zwieszające się z wieży przypominającej karcer, w którym trzymani byli więźniowie, mówią o ciężarach krępujących ich ruchy. Brama wejściowa zbudowana jest z drewnianych sztachet zwieńczonych pierścieniami: deski takie dźwigali skazańcy, a w pierścienie nakładane na ich szyje wbite były gwoździe raniące ciało przy najdrobniejszym ruchu.

Na południowy zachód od Seulu leży miejscowość Solmoe, w której urodził się św. Andrzej Kim Dae-geon. Był on czwartym pokoleniem rodziny Kim, które doświadczyło męczeńskiej śmierci za wiarę: tak jak jego pradziadek, dziadek, ojciec, tak i on został ścięty w 1846 r. Z tą egzekucją koreański kościół stracił pierwszego rodzimego duchownego, który święcenia kapłańskie przyjął zaledwie rok wcześniej w Szanghaju. Sanktuarium Solmoe było 15 sierpnia 2014 r. miejscem spotkania koreańskich chrześcijan z papieżem Franciszkiem podczas 6. Azjatyckich Dni Młodzieży.

Pielgrzymka do Chin, Japonii i Korei z pewnością pozwoli odkryć znaczenie poetyckich nazw tych krajów, pokaże ich zachwycający poziom kultury technologicznej, ale z pewnością też dopisze do naszych codziennych modlitw wspaniałe imiona świętych Kościoła, których wydała Azja.

 

***
Materiał przygotowany we współpracy z Pallotyńskim Biurem Pielgrzymkowo-Turystycznym PEREGRINUS ul. Skaryszewska 12, 03-802 Warszawa tel. 22 619 15 02, 22 618 67 23, 22 618 68 51 www.bp.ecclesia.org.pl

Agnieszka Sieńko
fot. Agnieszka Sieńko

Idziemy nr 45 (579), 6 listopada 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter