19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: inauguracja roku akademickiego na UPJPII

Ocena: 0
693

Misja uniwersytetu noszącego imię papieża miłosierdzia powinna być wpisana w posługę miłosierdzia – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy Świętej inaugurującej rok akademicki 2016/2017 na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II.

20161020 15:15
md / Kraków (KAI), sg

W uroczystość patrona świata akademickiego, św. Jana Kantego, w kolegiacie akademickiej św. Anny zgromadzili się krakowscy biskupi, profesorowie i studenci uczelni.

W homilii kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że miłosierdzie powinno stanowić zasadniczą postawę wobec drugiego człowieka. – Pośród wielu barw i odcieni miłości, miłosierdzie jest jej znaczącym imieniem, odwołującym się do wrażliwości naszego serca, a także do gotowości przełożenia tej wrażliwości na czyny – powiedział.

Wielki Kanclerz UPJPII zauważył, że Kościół krakowski zapisał piękne karty w księdze miłosierdzia tego miasta, a wśród świętych i błogosławionych, którzy byli ludźmi miłosierdzia, szczególne miejsce zajmuje patron uczelni, który jeszcze jako metropolita krakowski, w trudnych czasach, dyskretnie pomagał wielu rodzinom, pracownikom nauki i studentom, a jako papież zaangażował się w przybliżanie Kościołowi orędzia o miłosierdziu, jakie rozległo się z krakowskich Łagiewnik za sprawą św. Faustyny, i przeszedł do historii jako papież Bożego Miłosierdzia.

– W posługę miłosierdzia powinna być wpisana misja Uniwersytetu noszącego imię papieża miłosierdzia. Uczciwe, rzetelne poszukiwanie najgłębszej prawdy o Bogu, o człowieku i o otaczającym go świecie, a następnie dzielenie się tą prawdą jest także gestem miłości i miłosierdzia wobec wszystkich, a zwłaszcza młodych ludzi poszukujących sensu życia i swojego miejsca w świecie – mówił kaznodzieja.

Przypomniał, że Kościół od niepamiętnych czasów pełnił tę rolę. – Jemu zawdzięczamy powstanie europejskich uniwersytetów, ośrodków refleksji i kultury, ubogacającej życie człowieka i otwierającej go na Absolut – dodał.

Metropolita krakowski stwierdził, że ta rzeczywistość otwiera przed uniwersytetem pole do działania, którego przykładem jest tocząca się w Polsce ostra debata dotykająca prawa do życia nienarodzonych i ich niezbywalnej godności jako ludzkich istot. – Jest nad czym pracować, aby pomagać ludziom odróżniać dobro od zła, prawdę od fałszu, miłość od osobistego i zbiorowego egoizmu – zaznaczył hierarcha.

Według niego, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie pokazały, że jest wielu wspaniałych młodych ludzi, gotowych kierować się w życiu Ewangelią, aby przemieniać świat, czyniąc go bardziej braterskim i solidarnym. – Winniśmy docierać do młodych na wyższych uczelniach, do ich umysłów i serc, aby pomagać im w przygotowaniu do podjęcia służby, do bycia solą ziemi i światłością naszego niespokojnego, podzielonego świata – stwierdził kard. Dziwisz.

Po Mszy św. społeczność akademicka UPJPII w Krakowie przejdzie z kolegiaty św. Anny do budynku Filharmonii, gdzie odbędą się dalsze uroczystości inauguracyjne.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter