25 lutego
wtorek
Wiktora, Cezarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: Klasykiem dookoła Polski na stulecie niepodległości

Ocena: 0
1553

Spod Kopca Kościuszki w Krakowie wyruszyła w sobotę samochodowa wyprawa "klasykami" dookoła Polski. Jej uczestnicy mają do pokonania 3 tys. 20o kilometrów i chcą ty samym uczcić stulecie niepodległości.

fot. pixabay.com

W przedsięwzięciu bierze udział dziewięć załóg. Jadą klasykami, czyli autami, które są tak cenne dla swoich właścicieli, że na co dzień stoją w garażach, a na drogach pojawiają się rzadko. Na trasie rajdu będzie można zobaczyć m.in. volkswagena garbusa, citroena ami 6, citroena HY, jeepa wranglera czy alfa romeo spider.

– Ta wyprawa to przygoda. Daje nam możliwość zobaczenia miejsc, których normalnie pewnie byśmy nie zobaczyli. Ale nie jedziemy tylko dla przyjemności. Chcemy w ten sposób uczcić stulecie niepodległości Polski – mówił PAP Jacek Borzęcki prezes Europejskiej Asocjacji Automobilerów. Przypomniał, że członkowie Asocjacji byli m.in. pod Grunwaldem w 600-lecie stoczonej tam bitwy i w Warszawie w 70. rocznicę wybuchu powstania.

Tym razem uczestnicy wyprawy w 15 dni planują pokonać 3 tys. 200 km. Pojadą trasą: Kraków - Otmuchów - Osiek Łużycki - Kostrzyn nad Odrą - Międzywodzie - Zawory - Bartoszyce - Augustów - Białowieża - Chełm - Gozdów - Ustrzyki Dolne - Tylicz - Kraków. Będą w tych miejscowościach zwiedzać zabytki i rezerwaty przyrody, które warto polecić każdemu.

Jak mówią, stare samochody mają swoją duszę, ale też w najmniej oczekiwanym momencie mogą sprawić przykrą niespodziankę. "Liczymy na siebie, jesteśmy tak zgraną grupą, że nikt nikogo nie zostawi w potrzebie i będziemy jechać dalej" – mówił Borzęcki, który w drogę wyrusza citroenem ami 6 z 1966 r.

Nestorem rajdu jest Jan Łyczewski. – W stuleciu niepodległości mam osiem dziesiątych udziału – żartował. – Turystyka w duchu starej motoryzacji to przyjemność i frajda. Jedziemy pod hasłem "Razem z niepodległą" wzdłuż polskich granic, co też ma swoją symbolikę. 15 dni, 13 etapów, ponad 3 tys. 200 kilometrów – dodał.

Organizatorem wyprawy jest Europejska Asocjacja Automobilerów, a honorowym patronatem objął ją rektor Politechniki Krakowskiej. Obchodząca w tym roku 10–lecie istnienia Asocjacja skupia miłośników techniki i motoryzacji, którzy szczególnym uczuciem darzą zabytkowe auta i lubią nimi podróżować.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 lutego

Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich
Dziś w Kościele: wtorek, VII tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Cezarego z Nazjanzu, pustelnika
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 4,1-10; Ps 55,7-11.23; Mk 9,30-37
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

+ Wielkopostne Kościoły StacyjneNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -