15 października
wtorek
Jadwigi, Teresy, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: Klasykiem dookoła Polski na stulecie niepodległości

Ocena: 0
1300

Spod Kopca Kościuszki w Krakowie wyruszyła w sobotę samochodowa wyprawa "klasykami" dookoła Polski. Jej uczestnicy mają do pokonania 3 tys. 20o kilometrów i chcą ty samym uczcić stulecie niepodległości.

fot. pixabay.com

W przedsięwzięciu bierze udział dziewięć załóg. Jadą klasykami, czyli autami, które są tak cenne dla swoich właścicieli, że na co dzień stoją w garażach, a na drogach pojawiają się rzadko. Na trasie rajdu będzie można zobaczyć m.in. volkswagena garbusa, citroena ami 6, citroena HY, jeepa wranglera czy alfa romeo spider.

– Ta wyprawa to przygoda. Daje nam możliwość zobaczenia miejsc, których normalnie pewnie byśmy nie zobaczyli. Ale nie jedziemy tylko dla przyjemności. Chcemy w ten sposób uczcić stulecie niepodległości Polski – mówił PAP Jacek Borzęcki prezes Europejskiej Asocjacji Automobilerów. Przypomniał, że członkowie Asocjacji byli m.in. pod Grunwaldem w 600-lecie stoczonej tam bitwy i w Warszawie w 70. rocznicę wybuchu powstania.

Tym razem uczestnicy wyprawy w 15 dni planują pokonać 3 tys. 200 km. Pojadą trasą: Kraków - Otmuchów - Osiek Łużycki - Kostrzyn nad Odrą - Międzywodzie - Zawory - Bartoszyce - Augustów - Białowieża - Chełm - Gozdów - Ustrzyki Dolne - Tylicz - Kraków. Będą w tych miejscowościach zwiedzać zabytki i rezerwaty przyrody, które warto polecić każdemu.

Jak mówią, stare samochody mają swoją duszę, ale też w najmniej oczekiwanym momencie mogą sprawić przykrą niespodziankę. "Liczymy na siebie, jesteśmy tak zgraną grupą, że nikt nikogo nie zostawi w potrzebie i będziemy jechać dalej" – mówił Borzęcki, który w drogę wyrusza citroenem ami 6 z 1966 r.

Nestorem rajdu jest Jan Łyczewski. – W stuleciu niepodległości mam osiem dziesiątych udziału – żartował. – Turystyka w duchu starej motoryzacji to przyjemność i frajda. Jedziemy pod hasłem "Razem z niepodległą" wzdłuż polskich granic, co też ma swoją symbolikę. 15 dni, 13 etapów, ponad 3 tys. 200 kilometrów – dodał.

Organizatorem wyprawy jest Europejska Asocjacja Automobilerów, a honorowym patronatem objął ją rektor Politechniki Krakowskiej. Obchodząca w tym roku 10–lecie istnienia Asocjacja skupia miłośników techniki i motoryzacji, którzy szczególnym uczuciem darzą zabytkowe auta i lubią nimi podróżować.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 października

Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca. 

Dziś w Kościele:
wtorek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,16-25; Ps 19 (18),2-5; Łk 11,37-41
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -