19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: Konferencja o cyberbezpieczeństwie w lotnictwie cywilnym

Ocena: 0
447

Zintensyfikowanie działań w zakresie cyberbezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym, które przełożą się na europejską strategię w tej dziedzinie to jeden z celów międzynarodowej konferencji "Cyberbezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym" rozpoczętej w środę w Krakowie.

fot. pixabay.com

Jak powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Marek Chodkiewicz podczas rozpoczęcia konferencji, zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem są niezmiernie istotne we współczesnym świecie.

– Liczymy, że efektem wspólnej konferencji będzie zintensyfikowanie działań w zakresie cyberbezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym, które przełożą się w późniejszym etapie na europejską strategię dotyczącą cyberbezpieczeństwa oraz swoistą mapę drogową koniecznych przedsięwzięć w celu zagwarantowania najwyższego możliwego bezpieczeństwa w tym wymiarze – powiedział.

– Chodzi nam o to, żeby starać się być możliwie o krok przed cyberprzestępcami. Nie jest to łatwe zadanie i pewnie nie będzie ono tanie, ale konieczne do realizacji – podkreślił wiceminister. Na koniec pierwszego dnia obrad krakowskiej konferencji zaplanowano sformułowanie tzw. deklaracji krakowskiej.

Chodkiewicz zaznaczył, że jako przedstawiciel polskiego rządu wiąże z konferencją nadzieję na dyskusję, która przyczyni się do realizacji polskiego dokumentu strategicznego w tym obszarze, tj. krajowych ram polityki cyberbezpieczeństwa RP na lata 2017-2022, przyjętej przez Radę Ministrów w kwietniu 2017 r.

Polska jako państwo członkowskie UE – przypomniał wiceminister – jest też zobowiązana do wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego z 6 lipca 2016 roku ws. środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terytorium UE.

– Chcemy być w pełni gotowi do prowadzenia skoordynowanych w skali kraju działań służących zapobieganiu, wykrywaniu, zwalczaniu oraz minimalizacji skutków incydentów naruszających bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych istotnych dla funkcjonowania państwa, w tym również w obszarze transportu lotniczego – zadeklarował przedstawiciel MIB.

Według niego podobnie jak w przypadku dronów istnieje potrzeba dokonania w obszarze cyberbezpieczeństwa w lotnictwie pewnej unifikacji przepisów na poziomie Unii Europejskiej. – Od niespełna roku trwają trudne negocjacje pomiędzy Radą a Parlamentem Europejskim w sprawie nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wspólnych zasad w zakresie lotnictwa cywilnego i utworzenia agencji UE do spraw bezpieczeństwa lotniczego. Przyjęcie tych przepisów umożliwi lepszą koordynację działań na poziomie Unii Europejskiej – ocenił Chodkiewicz.

Patrick Ky, dyrektor wykonawczy Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) powiedział podczas wystąpienia, że dygitalizacja i cyfryzacja stają się coraz większym wyzwaniem dla wszystkich segmentów branży lotniczej.

– Każdy z komponentów systemu lotnictwa działa w pewnym sensie niezależnie, ale nasze podejście to podejście kompleksowe, bo można mieć najbezpieczniejszą drogę startową, ale jeśli są luki w innych systemach, np. związanych z odprawami pasażerów, to wtedy nawet najbezpieczniejszy statek lotniczy jest na nic – zaznaczył i dodał, że znajdujemy się w „europejskiej bańce bezpieczeństwa”, ale samoloty wylatują poza nią, dlatego całościowe podejście jest bardzo ważne.

– W sposób całościowy i pełny chcemy mieć strategię w zakresie cyberbezpieczeństwa, ale pojawiają się pytania o horyzont czasowy i priorytety – w tym celu powstała w lipcu tego roku europejska platforma koordynacji strategii cyberbezpieczeństwa. Pracujemy teraz nad strategią, a potem przełożeniem jej na poziom światowy i europejski – poinformował Ky.

Jak dodał, do tej pory EASA uruchomiła dwa konkretne działania związane z dzieleniem się informacjami – w tym celu ustanowiono partnerstwo z europejską agencją CERT, zajmującą się bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni. Drugie działanie związane jest ze sprawdzaniem, jak wygląda implementowanie nowych zasad i przepisów związanych ze statkami powietrznymi oraz organizacją ruchu lotniczego.

– Nasze działania czerpią też z tego, co się dzieje w innych gałęziach transportu, np. żegludze morskiej czy kolejnictwie – zaznaczył dyrektor EASA.

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson podkreślił, że urząd chce być aktywnym podmiotem w zakresie cyberbezpieczeństwa w ruchu lotniczym. – Chcemy być równolegle zaangażowani w europejski system, a także w system tworzony w Polsce. Uważam, że jest to niezwykle istotny obszar gospodarki, podatny na cyberataki – zaznaczył.

– Przez ostatnie 100 lat, kiedy mówiliśmy o bezpieczeństwie w ruchu lotniczym, potencjalnym zagrożeniem na pokładzie mogły być noże czy broń palna, teraz równie poważne zagrożenie mogą tworzyć urządzenia elektroniczne, takie jak telefony komórkowe czy laptopy. Dlatego musimy zmienić i przeprojektować nasze procesy – dodał Samson.

Organizatorami dwudniowej międzynarodowej konferencji "Cyberbezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym" są Urząd Lotnictwa Cywilnego, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego. Patronat honorowy nad konferencją objęła premier Beata Szydło.

Wśród gości są przedstawiciele władz lotniczych, krajowych i międzynarodowych instytucji lotniczych, a także eksperci i reprezentanci firm związanych z branżą lotniczą.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter