16 stycznia
wtorek
Marcelego, Włodzimierza, Waldemara
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Królowie mają się dobrze

Ocena: 4.6
677

Kiedy z okazji święta Trzech Króli dzieci w orszaku noszą z dumą papierowe korony, warto się zastanowić, skąd w świecie taka trwałość monarchii.

fot. CC BY-SA 2.0, Link

Egipski król Faruk powiedział w 1948 r.: „przez cały świat przechodzą rewolucje. Wkrótce pozostanie tylko pięciu królów: król Anglii, król pik, król kier, król karo i król trefl”. Faruk został obalony w 1952 r. i w Egipcie nastała republika, ale ostała się nie tylko brytyjska korona. Monarchie istnieją w wielu krajach – i mają się doskonale. Wciąż na tronie zasiadają, oprócz królowej Elżbiety, królowie Szwecji, Danii, Norwegii, Belgii, Holandii i Hiszpanii, a także Bahrajnu, Bhutanu, wielki książę Luksemburga oraz książęta Liechtensteinu i Monako (Andora, która jest księstwem, ma dwóch współksięciów z zagranicy), a poza Europą cesarz Japonii oraz królowie czy inni władcy państw azjatyckich i afrykańskich. Królowa brytyjska zaś jest też monarchinią Kanady, Australii, Nowej Zelandii i wielu innych krajów, w tym tak niewielkich jak Barbados czy Tuvalu.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 1 (639), 7 stycznia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 17 stycznia 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły