28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Królowie mają się dobrze

Ocena: 4.6
4294

Ostatnie, przeprowadzone rok temu, badanie wykazało, że gdy Elżbieta II umrze i tron przejmie książę Karol, ponad połowa, bo aż 53 proc. Kanadyjczyków chciałaby zerwania z monarchią brytyjską. Ledwie pół roku wcześniej było to dziesięć punktów procentowych mniej. Tłumacząc ten wynik, wiceprezes ośrodka badawczego Ipsos Public Affaires Sean Simpson dowodził, że królowa cieszy się szacunkiem i sympatią, a poparcie dla niej było umacniane m.in. przez jej hucznie obchodzony diamentowy jubileusz. Sympatia dla monarchii wzrosła także dzięki wizycie w Kanadzie księcia Williama latem 2016 r. – Niemal co rok jest duże wydarzenie, które pompuje poparcie dla królowej i monarchii – podkreślał Simpson. Gdy jednak nic szczególnego się nie dzieje, poparcie spada.

Idei monarchistycznej nie da się, jak demokratycznej, wyjaśnić logicznie,
bo ma podłoże mistyczne czy nawet religijne.

Najsilniejsze nastroje republikańskie panują w Quebecu: tam aż 73 proc. chce zerwania z monarchią, podczas gdy w innych prowincjach – od 44 do 51 proc. Ale francuskojęzyczni mieszkańcy Quebecu uważają, że zostali podbici przez anglojęzyczną Kanadę, więc nie widzą powodu dla wspierania korony brytyjskiej. Tak czy owak, aż 80 proc. wszystkich Kanadyjczyków zgadza się, że Elżbieta II jest naprawdę dobrą królową.
– Monarchia nie zostanie zniesiona – powiedział w rozmowie z „Idziemy” prof. Nelson Wiseman, politolog z Uniwersytetu Toronto. Powód jest zasadniczy: konstytucja z 1982 r. wymaga jednomyślnej decyzji parlamentu i wszystkich dziesięciu legislatur prowincjonalnych.

– Od 1982 r. nie udało się dokonać żadnej zmiany w konstytucji. Jeśli zaproponowane zostanie zniesienie monarchii, poszczególne prowincje zaproponują rozmaite dodatkowe zmiany i porozumienia nie będzie – mówi prof. Wiseman. A czy Kanadyjczykom nie przeszkadza, że ich monarchini mieszka tak daleko i tak rzadko odwiedza ich kraj? – To bez znaczenia. Rolę królowej odgrywa jej przedstawiciel, gubernator generalny – odpowiada prof. Wiseman. Obecnym gubernatorem generalnym jest Julie Payette, mianowana przez Elżbietę II w październiku 2017 r. na wniosek premiera Kanady Justina Trudeau; jej poprzednik David Johnston gościł kilka lat temu w Polsce. Gubernator, zwany „wicekrólem”, to zazwyczaj znana, ciesząca się szacunkiem postać.

Warto też dodać, że zarówno rząd kanadyjski, jak i naukowcy podkreślają, że Elżbieta II jest królową Kanady, a nie królową brytyjską zasiadającą na kanadyjskim tronie. Królowa traktowana jest jak „Kanadyjka”, a nie „Brytyjka”. A jak czytamy na portalu Monarchistycznej Ligi Kanady, wobec „wszechstronnego wpływu ze strony przyjaznego sąsiada, Stanów Zjednoczonych” oraz wolnego handlu i niemającego granic internetu, Kanada musi umacniać swą tożsamość narodową – i dlatego „konstytucyjna monarchia jest tak ważna”. Monarcha jednoczy i łączy wszystkich Kanadyjczyków, podczas gdy politycy i polityka ich dzieli. Co więcej – przekonuje Liga – Kanadyjczycy mogą być szczęśliwi, mając monarchę tak wybitnego i znanego w świecie.

 

Monarchie przetrwają

Uważane przez wielu za przeżytek, monarchie trwają. Dla jednych są symbolami wielowiekowej tradycji, dla innych – ważnym powodem zwiększonego ruchu turystycznego. Tam, gdzie republiki istnieją od dawna, szans na przywrócenie monarchii raczej nie ma, choć np. we Francji jest kilku pretendentów do tronu, a ostatni car Bułgarii Symeon II jako Symeon Sakskoburggotski był w latach 2001-2005 premierem kraju. Ale król Faruk nie miał jednak racji. Nie wydaje się, by w dzisiejszym świecie królowie i książęta, sułtanowie i emirowie byli zagrożeni.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter