25 lipca
czwartek
Walentyny, Krzysztofa, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Krótkie informacje z kraju

Ocena: 4.7
187

Pożegnanie Damiana Sobola, Laudato si w praktyce - to tylko niektóre świeże wiadomości z kraju. Zapraszamy do zapoznania się z nimi. 

Fot. Pokhara - CC0

POŻEGNANIE DAMIANA

Podczas uroczystości pogrzebowych Damiana Sobola, wolontariusza World Central Kitchen zabitego w Strefie Gazy, został on pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wśród uczestników był ambasador Palestyny w Polsce Mahmoud Khalifa oraz Jose Andres – założyciel organizacji humanitarnej WCK. List kondolencyjny przekazał również minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

LAUDATO SI W PRAKTYCE

– Kościół powinien posiadać duszpasterską odpowiedź na wyzwania współczesnego świata w zakresie „troski o wspólny dom” – mówił ks. Andrzej Lubowicki asystent generalny KSM podczas Ogólnopolskiego Spotkania Diecezjalnych Duszpasterzy Środowisk Laudato Si na Zamku Bierzgłowskim w diecezji toruńskiej. Bp Wiesław Śmigiel podkreślał, że „pojęcie godności wiąże się bezpośrednio z osobą ludzką i wynika ona z perspektywy Boga Stworzyciela”.

Fot. mat. pras.

LIST, KURTKA I PAMIĘĆ

Unikatowe dokumenty, jak listy oficera 12 Pułku Ułanów Podolskich z Kozielska czy oryginalną kurtkę mundurową typu battle-dress z kampanii włoskiej, a także prezentowane po raz pierwszy, pochodzące z jasnogórskich zbiorów, szczątki bombowca Vickers Wellington Dywizjonu 305, można zobaczyć na wystawie „Od Mokrej do Monte Cassino – szlakiem 12 Pułku Ułanów Podolskich” w Bastionie św. Rocha na Jasnej Górze. Na wernisażu obecny był syn rotmistrza Antoniego Kropielnickiego, uczestnika bitwy pod Mokrą. 

Fot. BPJG

90 LAT FLISAKÓW

Podczas inauguracji tegorocznego sezonu flisackiego na przystani w Sromowcach Wyżnych-Kątach metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski poświęcił łodzie flisackie i przepłynął jedną z nich. Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich świętuje w tym roku 90-lecie istnienia, choć po Dunajcu flisacy pływają blisko 200 lat.

Fot. PAP/Grzegorz Momot

U GAŹDZINY PODHALA

Poświęceniem kierdla owiec zakończyło się Święto Bacowskie w sanktuarium Matki Boskiej w Ludźmierzu. Wcześniej na uroczystej Mszy św. bacowie złożyli w procesji z darami małe jagniątko oraz wyroby z mleka owczego, bunc i oscypek. Podczas Święta Bacowskiego została poświęcona woda, którą bacowie pokropią owce przed wyruszeniem na hale. Juhasi zabrali też sajty, czyli kawałki drewna, które posłużą im do rozpalenia watry na hali. Ogień płonąć będzie przez cały czas wypasu w każdym szałasie.

Fot. PAP/Grzegorz Momot

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na UW, dziennikarka, autorka książek o tematyce rodzinnej i historycznej


monika.odrobinska@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 lipca

Czwartek, XVI Tydzień zwykły
Święto św. Jakuba, apostoła
Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 20-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter