22 lipca
poniedziałek
Marii, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Krótko po kraju

Ocena: 5
218

Co ciekawego wydarzyło się w kraju?

Fot. Pixabay - CC0

Biskupi UE w Łomży. Delegaci Komisji Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej spotykają się w Łomży na wiosennym Zgromadzeniu Plenarnym COMECE w dniach 17-19 kwietnia. W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej zgromadzenie wysłucha głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

W drodze do Maryi. Rekolekcje ODDANIE33 to 33-dniowe indywidualne rekolekcje przygotowujące do aktu oddania się Matce Bożej. W ich najnowszej wersji znajdziemy nauczanie m.in. ks. Franciszka Blachnickiego, bł. ks. Jana Franciszka Machy, kard. Augusta Hlonda oraz s. Dulcissimy. Rekolekcje, powstałe we współpracy i pod patronatem Archidiecezji Katowickiej, dostępne są w formie audio, video oraz książkowej. Rozważania znajdziemy na kanale YT: APOSTOLAT33 oraz na gosc.pl/oddanie33.

Księża niepełnosprawnym. Księża z diecezji płockiej przekazali niemal 80 tys. zł w ramach jałmużny postnej na wyposażenie kaplicy w powstającym Domu Mocarzy dla osób niepełnosprawnych. Dom ten jest prowadzony przez siostry zmartwychwstanki, w sąsiedniej diecezji łowickiej. Zbiórka była odpowiedzią na apel biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego.

Sakrament za kratkami. Ponad 50 mężczyzn, odsiadujących karę w Zakładzie Karnym w Szerokiej, wzięło udział w Mszy św., w czasie której jeden z nich przyjął bierzmowanie. Mariusz kilka razy wracał do więzienia, teraz zdecydował się przyjąć w nim sakrament dojrzałości chrześcijańskiej. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego udzielił mu go abp Adrian Galbas.

Ojcowie przy nadziei. Najnowszy raport STATO'23 kolejny raz potwierdza, że ojcostwo dzisiaj oznacza nie tylko zaspokajanie potrzeb materialnych rodziny, lecz także umiejętność dostrzegania potrzeb emocjonalnych i budowania relacji z dziećmi na wyższym poziomie. Ankietowani ojcowie mimo trudności szukają rozwiązań, mówią życiu „tak”. Taka postawa stanowi istotę nadziei, która zawsze pyta „jak to zrobić”, a nie „czy dam radę”.

Kara za nieobyczajność. Karę łączną 1,5 roku więzienia wymierzył sąd księdzu Tomaszowi Z. z Dąbrowy Górniczej oskarżonemu o przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, nieudzielenie pomocy i o udzielanie narkotyków.

Duchowny z kalendarza. Kuria w Częstochowie wszczęła przewidziane prawem kanonicznym administracyjne postępowanie karne wobec jednego z duchownych pracującego w strukturach Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Decyzję podjęto po tym, jak został rozpoznany na fotografii w kalendarzu gejowskim. Duchowny złożył rezygnację z pełnienia urzędu proboszcza.

Pożegnanie Stanisławy Ryster. Na Starych Powązkach w Warszawie spoczęła zmarła w wieku 81 lat Stanisława Ryster – prezenterka Telewizji Polskiej, która przez ponad 30 lat prowadziła teleturniej „Wielka Gra”.

Z Oko.Press do Instytutu Dmowskiego. Szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz odwołał dyrektorów Instytutu Pileckiego Magdalenę Gawin, PISF Radosława Śmigulskiego, Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego – Jana Żaryna. Magdalenę Gawin zastąpi dotychczasowy wicedyrektor IP Wojciech Kozłowski. P.o. dyrektora PISF będzie Kamila Dorbach, niegdysiejsza pracownica instytucji. Jana Żaryna zastąpi prof. Adam Leszczyński – członek zespołu Krytyki Politycznej i współzałożyciel Oko.Press. Za powody odwołania dotychczasowych kierowników placówek MKiDN podaje głównie uchybienia proceduralno-finansowe. 

Paczka od drona. Emitel zakończył przygotowania do inauguracji projektu „Emitel Drone Labs”, mającego na celu przeprowadzenie testów dronów przemysłowych (np. kurierskich, medycznych, pomiarowych czy też bezpieczeństwa). Instalacja testowa została zlokalizowana na obszarze Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego. Drony dają szansę na szybszy transport i dotarcie w miejsca niedostępne dla pojazdów kołowych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na UW, dziennikarka, autorka książek o tematyce rodzinnej i historycznej


monika.odrobinska@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 lipca

Poniedziałek, XVI Tydzień zwykły
święto św. Marii Magdaleny
Mario, Ty powiedz, coś w drodze widziała?
Jam zmartwychwstałego blask chwały ujrzała.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 20,1.11-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter