20 czerwca
czwartek
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Krótko po kraju

Ocena: 0
143

Co ciekawego wydarzyło się ostatnio w kraju?

Fot. Pixabay - CC0

Po profanacji. Po akcie profanacji, jaki miał miejsce w nocy z 3 na 4 kwietnia, kiedy nieznany dotąd sprawca ściął krzyż misyjny znajdujący się przy kościele św. Maksymiliana, w miejscu symbolu zbawienia stanął nowy, który jest owocem wspólnej pracy i ofiary duszpasterzy i mieszkańców parafii.

Dla rodzin polonijnych. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński zaprasza do udziału w VII Światowym Kongresie Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w dniach 23-25 sierpnia w Brukseli. Będzie czas na konferencje, warsztaty, wspólną modlitwę, spotkania z tymi, którzy zajmują się problematyką rodzinną. Tematem tegorocznego Kongresu będzie rodzina jako miejsce spotkania i rozwoju – zachęca. Zapisy do końca czerwca, więcej: opoka.news w zakładce „VIII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych”.

Resocjalizacja przez naukę. Realizowany przez KUL program kształcenia osadzonych wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart oceniła jako jedną z najskuteczniejszych form resocjalizacji. KUL od blisko 11 lat prowadzi w Areszcie Śledczym w Lublinie studia dla osadzonych. To pomysł ks. prof. Mirosława Kalinowskiego, obecnego rektora KUL, oraz prof. Iwony Niewiadomskiej, kierownik Katedry Psychoprofilaktyki Społecznej KUL.

Remonty i przygotowania. W katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęły się prace związane z konserwacją i restauracją jednego z najcenniejszych zabytków – konfesji św. Wojciecha, relikwiarza oraz klęczących postaci podtrzymujących relikwiarz. Wpisuje się to w przygotowania do ważnych przyszłorocznych wydarzeń: Roku Świętego 2025, tysięcznej rocznicy pierwszych koronacji królewskich w katedrze gnieźnieńskiej i 1025. rocznicy powstania metropolii gnieźnieńskiej. Mające potrwać do października prace nie przeszkodzą wiernym i turystom. 

Pamięci dzieci utraconych. Na cmentarzu komunalnym w Jaworzynie Śląskiej odsłonięto i poświęcono Pomnik Dziecka Utraconego – wyjątkowe miejsce pamięci i modlitwy za dzieci, które zmarły w wyniku poronienia lub zaraz po narodzeniu. Od pięciu lat grupa osób w Jaworzynie Śląskiej, chcąc pomóc rodzicom i rodzinom po stracie dziecka, zbierała fundusze na ten cel. 

Spadek wiary i praktyk. W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk – podaje CBOS. Z ogłoszonego raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18–24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Zginął tragicznie. O. Zbigniew Rek ma być pochowany w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Skarżysku-Kamiennej. W miejscowości Orzechówka jadący rowerem franciszkanin został potrącony przez auto. Po kilku godzinach zmarł w szpitalu. 

Odważni nastolatkowie. Trzej 17-latkowie ujęli i zaprowadzili na komisariat napastnika, który na jednej z ulic w Zabrzu pobił do nieprzytomności 72-latka. Ten sam sprawca tego samego dnia uderzył też innego mężczyznę; już wcześniej był notowany za inne przestępstw.

O historii najnowszej. Tylko do 31 maja trwa nabór filmów dokumentalnych i fabularnych oraz reportaży radiowych, opowiadających o historii najnowszej i jej bohaterach, a także o różnych drogach do wolności, do konkursów 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW. Szczegóły twórcy, producenci, szkoły filmowe i dystrybutorzy znajdą na www.festiwalnnw.pl. Festiwal odbędzie się 4-7 października w Gdyni. 

Rekordowe zadłużenie państwa. Ministerstwo Finansów podało szacunkowe dane, z których wynika, że na koniec kwietnia zadłużenie SP sięgnęło 1 bln 445,5 mld zł. To o 1,1 proc. więcej niż na koniec marca (wzrost o ponad 15 mld zł w ciągu miesiąca). Państwowy dług publiczny jest obecnie na najwyższych od lat poziomach; w 2015 r. sięgał 900 mld zł.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 czerwca

Czwartek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Otrzymaliście Ducha przybrania za synów,
w którym wołamy: «Abba, Ojcze».

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter