18 lipca
czwartek
Erwina, Kamila, Szymona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Krótko po kraju

Ocena: 4.6
177

Zapraszamy na ciekawe i inspirujące newsy z kraju! 

Fot. pixabay

Rodziny maszerują. 16 czerwca ulicami Warszawy, Krakowa i kilkunastu innych miast przejdą Marsze dla Życia i Rodziny w obronie dzieci nienarodzonych, tożsamości rodziny i suwerenności – wartości, w imię których marsze ruszyły z początkiem kwietnia. Objęły Warszawę i Szczecin w związku z projektami ustaw aborcyjnych, następnie rozprzestrzeinły się na Polskę: przeszły m.in. przez Łódź, Częstochowę, Bydgoszcz i Koszalin, ale także przez mniejsze miasta jak np. Brodnicę, Żary czy Rabkę Zdrój.

Protest ormiańskich katolików. Społeczność ormiańskich katolików w Polsce zaprotestowała ws. wystawy "Dziedzictwo chrześcijańskie w wielokulturowej tożsamości Azerbejdżanu" eksponowanej przed warszawskim kościołem wizytek. Zarzucają jej ukazywanie Azerbejdżanu jako „patrona wielokulturowości, tolerancji i pokoju oraz dziedzica starożytnej kultury chrześcijańskiej Kaukazu. Faktycznie jest to państwo rządzone autorytarnie przez rodzinę Alijewów, oskarżane przez wiele organizacji międzynarodowych (...) o naruszanie podstawowych praw człowieka”. Oburzenie wywołała ona też w Armenii, gdzie wypędzeni przez Azerbejdżan w 2023 r. chrześcijanie z Górnego Karabachu znaleźli schronienie. 

Zdystansowani. – Wzrost przyznania się do bezwyznaniowości i jednocześnie odmów odpowiedzi na pytanie o wyznanie to deklaracja dystansu wobec Kościoła – tak socjologowie prof. Mirosława Grabowska i prof. Krzysztof Koseła komentują raport "Ilu jest katolików w Polsce?" na podstawie danych ze Spisu Powszechnego 2021. Opraowali go na prośbę ISKK. Ich zdaniem można oczekiwać, że w przyszłych spisach, tak jak w niedawnym, będziemy obserwować duże zmiany w odpowiedziach na pytania związane z religijnością Polaków, w zależności od ważkich wydarzeń w sferze publicznej i życiu społecznym.

"Powiodę was do kraju waszego" – słowa z Księgi Ezechiela towarzyszyć będą 24. edycji Przystanku Jezus, który potrwa od 29 lipca do 3 sierpnia w Trzcińcu. Rekolekcje dla ewangelizatorów poprowadzi bp Artur Ważny, przewodniczący zespołu ds. nowej ewangelizacji KEP. Zapisy dla pełnoletnich osób z pisemnym potwierdzeniem zaangażowania w życie parafialnego duszpasterstwa: www.przystanekjezus.pl.

Laureat nowej nagrody. Metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś został pierwszym laureatem Nagrody Kopernikańskiej Fides et Ratio (Wiara i Rozum), ustanowionej z inicjatywy Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. "Znam wielu, którzy przede mną powinni dostać tę nagrodę” – powiedział.

Zapotrzebowanie na gotówkę. – Jesteśmy krajem frontowym, a gotówka pełni rolę, której nic nie może zastąpić w sytuacji ataku cybernetycznego – powiedział prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że bank jest przygotowany do nagłego zwiększonego zapotrzebowania na gotówkę. 

Rekord na psychiatrii. Rekordową sumę 4,2 mld zł Minsterstwo Zdrowia chce zainwestować w opiekę psychiatryczną: rozwój infrastruktury, leczenie uzależnień dzieci, młodzieży i dorosłych. 1,2 mld zł pochodzi z UE. 

TK o wcześniejszych emeryturach. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niekonstytucyjny jest przepis pozwalający na pomniejszenie świadczenia emerytalnego, gdy dana osoba skorzystała z przejścia na wcześniejszą emeryturę. Według ZUS zmiany mogą objąć około 200 tys. obywateli, którzy złożyli wniosek o wcześniejszą emeryturę przed 1 stycznia 2013 r., a prawo do emerytury powszechnej nabyli po 2012 r. Miesięczna podwyżka świadczenia wyniosłaby ok. 1,2 tys. zł, a kwota wyrównania – 64 tys. zł.

Rychły koniec dzienników? Od początku lipca ,,Kurier Lubelski" będzie ukazywać się już nie pięć, lecz trzy dni w tygodniu. To pierwszy dziennik regionalny Polska Press zmniejszający częstotliwość wydawniczą. Ze sprzedaży dzienników rezygnuje Empik; uznał ja za nieopłacalną. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na UW, dziennikarka, autorka książek o tematyce rodzinnej i historycznej


monika.odrobinska@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 lipca

Czwartek, XV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Szymona z Lipnicy, prezbitera
Przyjdźcie do Mnie wszyscy,
którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 28-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter