7 grudnia
czwartek
Marcina, Ambrożego, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Krótko z kraju

Ocena: 5
371

O Ulmach w telewizji i o łazikach nie z tej Ziemi przeczytacie Państwo w krótkich informacjach z kraju. 

Fot. foter.com

Pracujący na pielgrzymce. Z modlitwą za Polskę, o jedność w działaniu dla dobra pracowników i Ojczyzny, z udziałem przedstawicieli różnych branż zawodowych zrzeszonych pod sztandarami Solidarności na Jasnej Górze odbyła się 41. Pielgrzymka Ludzi Pracy pod hasłem „Matko, pomóż nam zło dobrem zwyciężać!”. 

Fot. PAP/Waldemar Deska

Seminaryjny rekord. Na rok propedeutyczny do Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie zgłosiło się 14 kandydatów. Jak informuje uczelnia, jest to największa liczba wśród polskich seminariów diecezjalnych i zakonnych. Z kolei na pierwszy rok formacji do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie zostało przyjętych 12 z 15 kandydatów. Alumni etapu propedeutycznego są studentami Wyższych Seminariów Duchownych i klerykami. W sumie ich formacja do kapłaństwa wraz z rokiem propedeutycznym trwa 7 lat.

Wsparcie dla wspierających. Wsparcie emocjonalne wiernych w kryzysie samobójczym, organizacja uroczystości pogrzebowych osoby, która targnęła się na swoje życie, oraz porady dotyczące wsparcia rodzin po stracie samobójczej – to obszary działania, w których księża i siostry zakonne mogą uzyskać poradę od specjalisty suicydologa na platformie „Życie warte jest rozmowy” (zwjr.pl). 

Luteranie ze świata. W Krakowie, pod auspicjami Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego RP, odbyło się XIII Zgromadzenie Ogólne Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL). To najwyższy organ decyzyjny ŚFL, który zbiera się zwykle co sześć lat i gromadzi delegatów ze 150 Kościołów członkowskich. W Krakowie przybyło ich 300 z 99 krajów. Hasłem zgromadzenia był cytat z Listu do Efezjan: „Jedno Ciało, jeden Duch, jedna nadzieja”.

Rodziny polonijne w Gdańsku. W VI Gdańskim Kongresie Rodzin Polonijnych uczestniczyło blisko 500 osób z 28 krajów. Brali udział w debatach i warsztatach oraz we wspólnym świętowaniu i modlitwie. W trakcie Kongresu abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, wręczył medale „Pro Polonia et Ecclesia” osobom i instytucjom zasłużonym w duszpasterstwie polskich emigrantów.

Ulmowie w telewizji. Mszę św. beatyfikacyjną rodziny Ulmów w TVP obejrzało w prawie 1 mln osób, a film dokumentalny „Historia jednej rodziny” – 870 tys. widzów TVP 1 i TVP Info. 

Media tradycyjne żyją. ? Choć kultura mediów tradycyjnych stopniowo przekształciła się w elektroniczną kulturę mediów audiowizualnych i internetowych, to do lamusa należy odłożyć tezę rewolucji cyfrowej, która przewidywała zastąpienie tradycyjnych mediów: prasy drukowanej, radia, telewizji nowymi – mediami cyfrowymi i internetowymi – podkreśliła prof. Justyna Szulich-Kałuża, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL z okazji Dnia Środków Masowego Przekazu. 

Rosjanie nie wjadą. Wszedł w życie zakaz wjazdu do Polski samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji; wcześniej obostrzenie dotyczyło samochodów ciężarowych. Sankcja ta wypełnia wytyczne Komisji Europejskiej z 8 września. Samochód taki będzie cofany do państwa trzeciego, z którego przyjechał. W razie odmowy zostanie zajęty przez służbę celno-skarbową. 

Lokomotywa na wodór. Orlen kupił od spółki Pesa Bydgoszcz lokomotywę wodorową – pierwszy tego typu pojazd szynowy w Polsce ? i rozpoczął jej testy, na razie na trasie Gdynia–Hel. Lokomotywa manewrowa z napędem wodorowym docelowo będzie pracowała na bocznicy Zakładu Produkcyjnego w Płocku. Jej zbiorniki mieszczą 175 kg wodoru. Orlen i Lotos Kolej planują docelowo wodoryzację floty lokomotyw w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku oraz w innych lokalizacjach. W dalszej perspektywie koncern stawia na rozwój rynku sprzedaży wodoru oraz budowę sieci stacji tankowania paliwem wodorowym pojazdów kolejowych.

Łaziki nie z tej Ziemi. Tegoroczne zawody European Rover Challenge, czyli łazików marsjańskich na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, zakończyły się sukcesaem polskiej drużyny – Space Systems z Krakowa.

Fot. PAP/Piotr Polak

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 grudnia

Czwartek, I Tydzień Adwentu - wspomnienie św. Ambrożego
Szukajcie Pana, gdy można Go znaleźć,
wzywajcie Go, gdy jest blisko.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 7, 21. 24-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII
Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter