18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. Skrzypek: potrzebujemy ogromnej mobilizacji do ochrony wiary i rodzin

Ocena: 0
666

Msza św. w intencji ochrony życia, audycje radiowe w diecezjalnym radiu z udziałem środowisk pro-life, okolicznościowy koncert – złożyły się na tegoroczne obchody Marszu dla Życia i Rodziny w Kielcach, który ze względu na pandemię nie był możliwy do zrealizowania w tradycyjnej formule, czyli z udziałem wspólnot, grup i rodzin.

Fot. pixabay.com/CCO

Mszy św. w bazylice kieleckiej, sprawowanej w intencji życia i jego obrońców, przewodniczył bp Jan Piotrowski, a homilię wygłosił ks. dr Jan Skrzypek, dyrektor Wydziału ds. Małżeństw i Rodzin kieleckiej kurii biskupiej.

Podając coraz liczniejsze przykłady łamania prawa do życia, postawił także szereg kwestii egzystencjalnych i religijnych; pytał m.in. kim jest Bóg i co znaczy dzisiaj wierzyć, pytał także o „świat bez Boga”.

Wiara nie jest czymś łatwym, ma swoją cenę, wiąże się z trudem, a może nawet czasem z cierpieniem, gdy wiele okoliczności jej nie sprzyja

– tłumaczył duchowny.

Wskazywał trendy intelektualne m.in. we współczesnej literaturze, które sprawiają „uwiąd religii na Zachodzie”, a dzisiejsza sytuacja na świecie „dobitnie pokazuje, że nie wszystko człowiek ma pod kontrolą”.

Bez Bożej światłości nie ma miejsca na miłość, aby przyjmować dzieci (…), szanować starców, robić miejsce dla najsłabszych, najuboższych, niezaradnych

– mówił ks. dr Skrzypek.

Potrzebujemy ogromnej mobilizacji do ochrony wiary, rodzin, gdyż życie człowieka zostało zagrożone niemal na każdym poziomie

– podkreślił, apelując o ochronę szczególnie tych najbardziej bezbronnych, dzieci w łonach matek. Przypomniał m.in. słowa kard. Roberta Saraha: „Kryzys wiary w oczach Zachodu to główne źródło problemów małżeństwa i rodziny". Zaapelował także, aby chrześcijanie umieli się przeciwstawić „kulturze śmierci i nowych biotechnologii, przy pomocy których człowiek chce zniszczyć samego siebie”.

Od wczesnych godzin popołudniowych na antenie Radia eM Kielce trwały rozmowy z udziałem ludzi zaangażowanych pro-life. Gościem był m.in. ks. dr Stanisław Słowik, dyrektor Caritas kieleckiej i wiceprezes Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta. Wśród inicjatyw w obronie życia wskazał m.in. jeden z pierwszych domów samotnych matek w Polsce – placówkę w Wiernej.

W studiu rozgłośni diecezjalnej wypowiadali się także Włodzimierz i Elżbieta Rybczyńscy – starostowie Marszu dla Życia i Rodziny, członkowie Wspólnoty Domowego Kościoła oraz Tomasz Bogucki – z Ruchu Światło-Życie. Wszyscy należą do Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Przez zdalne połączenie obecni byli: prof. Bogdan Chazan, Jan Pospieszalski, prof. Stanisław Góźdź i Paweł Kwaśniak, który mówił m.in. o inicjatywie zmiany daty obchodów Dnia Ojca. Środowiska pro-life zbierają już podpisy, aby był nim dzień 19 marca – wspomnienie św. Józefa. Inicjatywa zyskała akceptację bp. Jana Piotrowskiego.

Po wieczornej Mszy św. odbył się koncert w wykonaniu Chóru Kościoła Garnizonowego w Kielcach.

Jak podkreślali organizatorzy, wydarzenie nabiera szczególnego znaczenia w kontekście przeżywanego Roku Rodziny. Mottem obchodów stały się słowa Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego: „Rodzina Bogiem silna mocą swego narodu”.

Marsze dla Życia i Rodziny odbywają się od 2006 roku. Organizowane są w celu publicznego świadectwa o podstawowej wartości ludzkiego życia od poczęcia oraz rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartym na przyjęcie i wychowanie dzieci.

W założeniu mają pozytywny, radosny i afirmatywny wymiar. Ze względu na zmieniającą się rzeczywistość społeczno-polityczną, jak również dla uwypuklenia najważniejszych aspektów obrony życia i rodziny, każdego roku organizowane są pod innym hasłem. Zawsze jednak wyrażają oczekiwanie takich zmian społeczno-prawnych, które zapewnią pełną ochronę życia ludzkiego i praw rodziny w naszym kraju.

Pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny odbył się w 2006 roku w Warszawie, natomiast w Kielcach pierwszy marsz odbył się w 2011 roku, a jego pomysłodawcą był bp Kazimierz Gurda.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter