21 września
poniedziałek
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kto boi się "Nieplanowanych"?

Ocena: 4.83749
6618

Histerycznej reakcji środowisk proaborcyjnych na film "Nieplanowane" można było się spodziewać. Musi jednak zaskakiwać skala lęku, jaki ten film wywołuje. Nie chodzi bowiem o wartość filmu jako filmu, ale właśnie o lęk przed tym filmem.

Fot. kard z filmu "Nieplanowane"

1 listopada na ekrany polskich kin wchodzi amerykański film pt. "Nieplanowane" nakręcony na podstawie bestsellerowej książki Abby Johnson i Cindy Lambert pod tym samym tytułem.

"Nieplanowane" to oparta na faktach opowieść o Abby (to współautorka książki) - dyrektor jednej z klinik Planned Parenthood, która zrezygnowała z kariery w PP i pokaźnych pieniędzy, jakie dawał biznes aborcyjny, kiedy na własne oczy zobaczyła i zrozumiała, czym naprawdę jest aborcja, jakie przynosi skutki. Mało tego - aktywnie włącza się w działalność ruchów pro-life.

Film nie jest jedynie kolejnym "christian movies". Jest bardzo dobrze nakręcony, z dobrą obsadą  aktorską, i zmusza do refleksji. Pokazuje przy tym sekrety Planned Parenthoood - być może największej na świecie organizacji zajmującej się wykonywaniem aborcji.

Nie jest to propagandowa agitka, ale - mówią ci, którzy już film widzieli - film głęboko chrześcijański, dotykający sensu i wartości życia, relacji z drugim człowiekiem, z Bogiem i z samym sobą.
Już sukces frekwencyjny i bardzo dobry odbiór widzów "Nieplanowanych" na amerykańskim rynku filmowym, mimo wielu przeszkód, na jakie film w USA natrafiał, wskazuje na to, że film również w Polsce może wiele zmienić w podejściu do aborcji. I nikt już nie powie - za "Wysokimi Obcasami", że "aborcja jest OK", jest cool, spoko i gicior, że "Aborcja jest normalna. Dużo różu, uśmiechu i brokatu."

Czy dziwi wiec, że przestraszone oddziaływaniem filmu środowiska proaborcyjne przystąpiły do histerycznego ataku na "Nieplanowane"?

Histeria właśnie wybuchła!

Na pokład brane są wszystkie ręce. Na facebooku "Wielka Koalicja za Wolnością i Wyborem" uruchomiła wydarzenie #BojkotujeNieplanowane, na którym czytamy, że to "film niebezpieczny na wielu poziomach", który "faktycznie może zmienić życie nas wszystkich", ponieważ "kłamstwa i daleki od wiedzy medycznej obraz aborcji przedstawiony w filmie ma na celu doprowadzenie do całkowitego zakazu aborcji".

Nie bagatelizujcie zagrożeń, jakie płyną z filmu „Nieplanowane” i bazującej na nim książce. W szkołach i kościołach już trwa walka o rząd dusz.

- straszą twórcy bojkotowej akcji. I apelują:

Rodzice, bądźcie czujni. Katechetki/-ci już rozsyłają linki do filmu, promując go jako „warty obejrzenia, bez względu na światopogląd”. Kadro szkolna, chroń dzieci przed praniem mózgów. Czy puścilibyście dzieci na film o tym, że Ziemia jest płaska?
Czy chcecie, żeby znów warunki dyktowały nam środowiska anti-choice i Episkopat? Czy znów embriony są ważniejsze od gwałconych przez księży dzieci?

Środowiska proaborcyjne zarzucają filmowi "mnóstwo manipulacji, które przeczą wiedzy medycznej", przy czym ich argumentacja sprowadza się do stwierdzenia-zarzutu, że "filmowe płody wyglądają i zachowują się jak noworodki". Zarzucaja też, że film jest szkodliwy dla personelu klinik aborcyjnych i "podprogowo zachęca do przemocy wobec nich".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., były redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 września

Poniedziałek, XXV Tydzień zwykły
+ Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty
«Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 4,1-7.11-13; Ps 19,2-5; Mt 9,9-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter