21 maja
wtorek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kto trzyma kropidło?

Ocena: 0
1606

To przecież sam Pan Jezus wciąż na nowo ustanawia swój Kościół i pokazuje, że dla każdego znajdzie się miejsce i zadanie.

fot. Pixabay, CC0

– Dziadku, czy wiesz, że u nas jest taka inscenizacja, że Pan Jezus jedzie na osiołku, i to własnie ja będę jechał – woła Leon już z daleka, bo radość go wprost rozsadza. Nie po to dziadek sadza go na konia od małego, żeby teraz chłopiec się nie pochwalił zawczasu, nie czekając na Niedzielę Palmową. Bo wiadomo, że na osiołku może jechac tylko ktoś, kto miał już z koniem – a może nawet z osłem – do czynienia.

A to dopiero początek chłopięcych – i nie tylko, bo dorosłych też – planów, sporów, ustaleń. Rozpisywanie ministranckich – i lektorskich, poważniejszych – zadań na Wielki Tydzień wywołuje niemałe emocje: kto kołatkę, kto trybularz, kto dzwonki. Kto gdzie stoi w Wielki Czwartek i co robi w Wielki Piątek. Kto pomaga ustawiać stoły do święconego? Kto ma jakie czytanie? – Babciu, a ja będę miał łódkę! – mówi następny wnuk i nawet nie pyta, czy babcia wie, co za łódka. Czy to ma znaczenie? Jak nie wie, to przecież wieczorem zobaczy! Bo przecież wszyscy spotykamy się wieczorem w kościele!

Wspaniałe dyskusje rozpalają serca. I żeby nie wiem jakie były narzekania na „stan ministrancki”, na scholie i bielanki, to jedno jest pewne: to właśnie te zadania pomagają dziecku nie nudzić się w kościele i odnajdywać swoje miejsce w tej tajemniczej – bo i codziennej, i jakoś nadprzyrodzonej – strukturze. 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 16 (705), 21 kwietnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 5 maja 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 maja

"Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka."

Dziś w Kościele: wtorek V tygodnia Wielkanocy
+ dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Krzysztofa Magallanesa, prezbitera i Towarzyszy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 14, 19-28; Ps 145 (144), 10-11. 12-13. 21 ; J 14,27-31a.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -