19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Legenda punk rocka odznaczona Krzyżem Kawalerskim - WIDEO

Ocena: 0
712

Prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Robertowi Brylewskiemu za wybitne zasługi dla rozwoju kultury. Order przekazał rodzinie w piątek podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim minister Wojciech Kolarski.

fot. DaguS, CC-BY-SA

Prezydent Andrzej Duda uhonorował Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie zmarłego 3 czerwca br. wokalistę, gitarzystę i kompozytora Roberta Brylewskiego "za wybitne zasługi dla rozwoju kultury".

Robert Maksymilian Brylewski, ps. Afa, Max, Robin Goldroker (ur. 25 maja 1961 r. w Warszawie - zm. 3 czerwca 2018 r.) był polskim muzykiem rockowym i reggaeowym; wokalistą, gitarzystą, kompozytorem i autorem tekstów. Był liderem i współzałożycielem zespołów punkrockowych Kryzys i Brygada Kryzys oraz grającej reggae grupy Izraela. Współtworzył również grupę Armia, w której w latach 1985–93 był gitarzystą."To jeden z najbardziej wpływowych twórców polskiej niezależnej muzyki rockowej. W czasach komunizmu był jednym z najważniejszych głosów swojego pokolenia. Wszechstronna i bogata twórczość artysty zapisała się na trwałe w historii polskiej kultury popularnej" - napisano na stronie prezydenta.

"Jego wrażliwość społeczna, zaangażowanie po stronie słabszych i odrzuconych, a także organizacja wielu znakomitych przedsięwzięć muzycznych, w tym legendarnego studia Złota Skała – które oprócz własnej twórczości promowało młode pokolenie artystów – stawia go w rzędzie wyjątkowych postaci polskiej sceny muzycznej" - czytamy w uzasadnieniu nadania odznaczenia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -