21 czerwca
piątek
Alicji, Alojzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

List otwarty Stowarzyszenia Katechetów Świeckich

Ocena: 5
522

Jako Stowarzyszenie jesteśmy przeciwni zawłaszczaniu religii przez polityków jakichkolwiek ugrupowań – mówił przewodniczący SKŚ Piotr Janowicz podczas konferencji prasowej. 

Fot. arch. idziemy.pl

LIST OTWARTY
OPOWIADAMY SIĘ ZA WYCHOWANIEM DO WARTOŚCI –
RELIGIA LUB ETYKA W SZKOLE DLA KAŻDEGO UCZNIA


Szanowny Pan Andrzej Duda
PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Szanowny Pan Szymon Hołownia
MARSZAŁEK SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Szanowna Pani Barbara Nowacka
MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ 


Jako nauczyciele zatroskani o młode pokolenie, w duchu oczekiwań większości obywateli, postulujemy jak najszybsze zawarcie porozumienia w kwestii moralnego i etycznego kształcenia naszych dzieci i młodzieży poprzez nadanie lekcjom religii oraz lekcjom etyki, obecnym od 33 lat w polskich szkołach, statusu zajęć obligatoryjnych, jako wymiennych przedmiotów szkolnych.

Wobec rosnących problemów młodego pokolenia, żyjącego pod coraz większą presją multimediów, w których ginie przekaz uniwersalnych i duchowych wartości oraz doświadczającego negatywnych skutków rozpadu więzi rodzinnych i ogólnospołecznych, uważamy, że polska szkoła winna jeszcze bardziej wesprzeć rodziców w procesie wychowania ich dzieci, co posłuży zarówno ich indywidualnemu, jak i społecznemu dobru. Dlatego nawiązując do Preambuły Konstytucji RP, w której czytamy „my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł […] w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem” postulujemy wcielenie w życie naszego apelu w imię wzajemnego szacunku i społecznego porozumienia.

To w szkole dzieci na każdym etapie rozwoju otrzymują coraz bardziej wyspecjalizowaną wiedzę, dzięki której rozwijają się intelektualnie i pogłębiają nabywane umiejętności praktyczne. Jednak, aby dojrzewać do pełni człowieczeństwa, każdy młody człowiek szuka pogłębionych odpowiedzi na pytania egzystencjalne, moralne i etyczne. Obecność religii i etyki w szkole na każdym etapie kształcenia służy właśnie temu moralnemu i duchowemu rozwojowi dzieci i młodzieży. 
Dla większości rodziców posyłających dzieci na lekcje religii, oprócz tego, że jest ona pomocą w przekazie wiary, jest ona też wychowaniem dzieci do wartości moralnych, nauką tolerancji wobec innych niż chrześcijańskie poglądów, przestrzenią do zadawania pytań i szukania na nie indywidualnych odpowiedzi. Jesteśmy przekonani, że rodzice posyłający swoje dzieci na lekcje etyki, czynią to również w nadziei, że wychowanie do uniwersalnych wartości realizowane w szkole, skutecznie wspiera rozwój moralny ich dzieci. Dlatego dziwi nas obecne otwieranie pola potencjalnego konfliktu związanego z ograniczaniem nauczania religii i etyki w polskiej szkole, wbrew oczekiwaniom większości społeczeństwa oraz pozbawianiu nauczycieli tych przedmiotów pewności zatrudnienia.  

Prosimy ponadto o wsparcie naszego apelu w sytuacji, gdy coraz większy odsetek uczniów nie odbiera żadnej edukacji aksjologicznej w szkole, czego pośrednim skutkiem wydają się rosnące problemy psychiczne naszych dzieci i podejmowanie przez nie zachowań zdrowotnie ryzykownych.

Jako nauczyciele oddani swojej pracy i nadal gotowi do udzielania niezbędnego wsparcia swoim uczniom, apelujemy do Pana Prezydenta, Pana Marszałka, Pani Minister oraz do wszystkich osób i środowisk, którym leży na sercu dobro młodego pokolenia o doprowadzenie do społecznego konsensusu w kwestii wychowania do wartości w polskiej szkole.

W imieniu Stowarzyszenia 
Katechetów Świeckich 
Przewodniczący Piotr Janowicz
nauczyciel religii

W imieniu środowiska nauczycieli etyki i filozofii autor petycji do MEN w sprawie 
wliczania do średniej ocen z etyki i religii
doktor Dawid Lipski
nauczyciel etyki

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 czerwca

Piątek, XI Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter