24 września
czwartek
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lizbona i teatr

Ocena: 2.05
3061

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie, więc geograficznie sprawa jest absolutnie dostępna.

fot. PAP/EPA/ESTEBAN BIBA

I jak to będzie za te trzy lata? Papież Franciszek zapowiedział, że wtedy Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie, więc geograficznie sprawa jest absolutnie dostępna. Staś, który po Krakowie – gdzie był z rodzicami i młodszą siostrą – biadał, że nie będzie miał możliwości wyjazdu na ŚDM do Panamy, za trzy lata skończy lat siedemnaście, czyli jego wyjazd w jakiejś grupie jest niemal pewny. Babcia już zapowiedziała, że zaczyna oszczędzać na jego wyjazd, ale kto wie, może i Marysi też się uda? A może i rodzice zdecydują się na kolejne ŚDM, które zawsze przecież będą dla nich także wspomnieniem ŚDM z Rzymu, gdzie się zaręczyli pod – jak mówili – okiem i oknem Jana Pawła II?

W każdym razie – perspektywa cudowna! Oszałamiająca nawet, w najlepszym, bo radosnym i twórczym, tego słowa znaczeniu, otwierająca bogactwo możliwości, zapowiedź nowych dróg rozwoju i nowych celów oraz motywacji. Ucieszona wizją ŚDM w Lizbonie, pozwoliłam rozbujać się wyobraźni i jej oczami zobaczyłam autobus – a może samolot – pełen nastolatków, których rodzice też kiedyś zapełnili autobus i ruszyli spod kościoła Najświętszego Zbawiciela w Warszawie do Paryża, a potem do Rzymu, potem do Kolonii, Madrytu i… Krakowa – żeby wymienić tylko europejskie spotkania młodzieży z papieżem. Ach, i to jest właśnie takie wspaniałe: że wciąż przychodzą nowi dziewczęta i chłopcy, z wiarą, że teraz oni złapią Pana Boga za rękę i zmienią świat na trochę lepszy. I rzeczywiście, tworzą zupełnie inny świat.

Nie do pogardzenia jest więc dodatkowa wartość tej wizji z Lizboną w tle. Otóż od razu daje ona dystans do rzeczywistości i pospolitości, która skrzeczy, i to jak głośno. À propos: dzisiaj felieton będzie nietypowy, krótszy niż zazwyczaj, bo część wyznaczonej nań objętości zajmie sprostowanie z warszawskiego Teatru Powszechnego, nadesłane niemal natychmiast po moim poprzednim felietonie. Pisałam otóż tydzień temu ze zgrozą o spektaklu „Klątwa”, który wciąż jest w tym teatrze wystawiany, z – podkreśliłam – „całą swoja swoją perwersją, w której mieszczą się nie tylko obscena damsko-męskie, ale przede wszystkim nawoływanie do zbrodni, na konkretnym człowieku, z imienia i nazwiska, wśród rechotu gawiedzi”. Cóż więc napisał teatr reprezentowany przez Mateusza Węgrzyna, rzecznika prasowego? Proszę czytać uważnie, bo komentować – w tym samym numerze – nie mogę, tego zabrania prawo prasowe.

Sprostowanie

W spektaklu „Klątwa” w reż. Olivera Frljicia z Teatru Powszechnego w Warszawie nie odbywa się tzw. zbiórka na zabójstwo, w jednej z ostatnich scen spektaklu aktorka tylko w trybie przypuszczającym opowiada o pomyśle na scenę polegającą na zbiórce pieniędzy na zabójstwo; aktorka zaraz po tym bardzo wyraźnie podkreśla jednak, że ze względu na niezgodność z prawem, taka scena w spektaklu wystąpić nie może, po czym odczytuje odpowiednie paragrafy Art. 255. Kodeksu Karnego, które dotyczą kar za „nawoływanie do popełnienia zbrodni”. Możliwość zagrania sceny dot. zbiórki jest zatem tylko słownie referowana w tonie hipotezy, ale do samej sceny zbiórki i „nawoływania” nie dochodzi w spektaklu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz i publicystka, współautorka m.in. "Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych" oraz " Podstaw warsztatu dziennikarskiego", prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW, współtwórca i była, wieloletnia sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 września

Czwartek, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Koh 1,2-11; Ps 90,3-6.12-14 i 17; Łk 9,7-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


 

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter