19 października
sobota
Ziemowita, Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Łódź: studnia św. Stanisława Kostki w darze dla Ugandy

Ocena: 0
331

Jedną z inicjatyw, jaką łódzka parafia katedralna inauguruje obchody roku św. Stanisława Kostki, jest budowa studni w Ugandzie, która będzie nosiła imię Świętego Polaka.

fot. pixabay.com

W tym roku przypada 450. rocznica śmierci młodego jezuity, stąd Konferencja Episkopatu Polski zadecydowała, że rok 2018 r. będzie Rokiem św. Stanisława Kostki.

- Chcemy rozpocząć ten szczególny rok budując studnię w Ugandzie – mówi KAI ks. prał. Ireneusz Kulesza, proboszcz parafii. - Jesienią gościliśmy w naszej katedrze ks. Davida Okullu z diecezji Sorudeo, z którym ustaliliśmy, że nowa studnia wykopana na terenie jego diecezji i będzie nosiła imię św. Stanisława Kostki – dodaje proboszcz.

Wśród wielu kościołów dedykowanych Świętemu, jest tylko jedna katedra na świecie, która nosi imię św. Stanisława Kostki. W niedzielę 14 stycznia ks. prał. Ireneusz Kulesza – proboszcz katedry, poświęcił tabliczkę pamiątkową, która zostanie zamontowana przy wykopanej studni.

- Budując studnię św. Stanisława myślimy o tym, że będzie on patronował młodym Ugańczykom, którzy będą czerpać wodę, ale będzie to także piękny znak naszej duchowej łączności, z tymi, którzy potrzebują pomocy. Bo tam, gdzie jest studnia – woda, tam jest życie, tam jest szkoła, tam jest kościół, tam jest wspólnota ludzi – podkreśla ks. Kulesza.

Tabliczka w najbliższych dniach zostanie zawieziona do Afryki i przekazana w ręce ks. Davida Okullu, który tam na miejscu przybliży mieszkańcom postać młodego świętego z Polski.

Świątynia p.w. św. Stanisława Kostki znajduje się przy głównej ulicy Łodzi. Kamień węgielny pod jej budowę poświęcił 16 czerwca 1901 arcybiskup warszawski Wincenty Chościak-Popiel. Kościół wzniesiono w latach 1901-1912 według projektu łódzkiej (niemieckiej) spółki „Wende i Zarske”.

Trójnawowa bazylika wzorowana jest na niemieckiej katedrze w Ulm. Archikatedra łódzka jest najwyższym budynkiem Łodzi (ma 104,5 m wysokości) i jednym z najwyższych kościołów w Polsce.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 października

Kto się przyzna do Mnie wobec ludzi,
przyzna się i Syn Człowieczy do niego wobec aniołów Bożych

Dziś w Kościele:
sobota XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień powszedni albo wspomnienie św. Pawła od Krzyża, prezbitera albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues’a, prezbiterów, oraz Towarzyszy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 4,13.16-18; Ps 105; Łk 12,8-12
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda; 11. Anioły chcą nam pomagać

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -