26 sierpnia
poniedziałek
Marii, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Łódź świętuje urodziny. Będzie ponad 500 atrakcji

Ocena: 4.6
1704

Ponad 500 wydarzeń artystycznych oraz różnego rodzaju atrakcji odbędzie się podczas obchodów 595. urodzin Łodzi. Świętowanie nadania praw miejskich rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli, na którą zaplanowano oficjalne obchody. 

fot. Pexels, CC0

Tegoroczny program jubileuszowych uroczystości uzyskania przez Łódź praw miejskich jest wyjątkowo bogaty - nie tylko w imprezy rozrywkowe. Miejskie instytucje – m.in. teatry, muzea, galerie sztuki i inne placówki kultury, rozrywki, nauki, czy sportu przygotowały blisko 600 atrakcji, w których będzie można wziąć udział w nadchodzący weekend. 

Wśród nich są m.in. spacery po parkach, fabrykach, stadionach, Księżym Młynie, Ogrodzie Botanicznym, szlakiem murali, czy wzdłuż rzeki Łódki oraz wycieczki do odnowionych łódzkich kamienic, pałaców, kościołów, muzeów, teatrów. Zaplanowano także pikniki tematyczne i warsztaty – m.in. gotowania, fotografii, muzyczne, i modelarskie, które odbędą się na lotnisku. 

Urodzinowe wydarzenia obędą się w ponad stu miejscach Łodzi, ale jak zwykle dużo będzie działo się na ul. Piotrkowskiej. Słynny deptak zamieni się m.in. w "rzekę rzeczy", czyli w pchli targ oferujący starzyznę, sztukę wyższych i niższych lotów, przeczytane książki, antyki prosto z piwnic i strychów, perełki vintage, smakołyki domowej roboty oraz tysiąc i jeden drobiazgów. Przestrzeń przed domem handlowym "Magda" zamieni się w czytelnię Biblioteki Uniwersyteckiej, Pasaż Róży – w krainę dla dzieci, a odcinek między Jaracza i Zieloną - strefę motoryzacji, w której prezentowane będą zabytkowe samochody i klasyki. 

Muzeum Tradycji Niepodległościowych zachęca zaś do spędzenia… nocy w więzieniu. Przy ul. Gdańskiej kolejny raz będzie bowiem można wejść do celi, w której więziono Józefa Piłsudskiego z żoną Marią i błogosławioną Stanisławę Leszczyńską. Z kolei Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na pokaz filmów o historii miasta i do udziału w rodzinnej grze miejskiej "W poszukiwaniu źródeł". 

Urodziny Łodzi można będzie świętować także w działającym w dawnym kompleksie zrewitalizowanej miejskiej elektrociepłowni EC1 Miasto Kultury. Zaplanowano tu m.in. multimedialny pokaz "Energia Czasu", prezentujący historię pierwszej łódzkiej komercyjnej elektrowni przy ul. Targowej oraz wystawę przedstawiającą, jak w ostatnich latach zmieniała się Łódź i jak za klika lat będzie wyglądało miasto. 

Z kolei artyści Teatru Powszechnego na rynku łódzkiej Manufaktury zaprezentują jeden z najdłużej granych łódzkich spektakli – "Szalone nożyczki". 
W urodzinowy weekend zaplanowano także bogaty repertuar koncertowy, a także festiwale - zdrowia, ekologii oraz ratownictwa. Część rozrywkowa odbędzie się na placu Wolności i w Manufakturze, gdzie na scenach wystąpią m.in.: Patrycja Markowska, Małgorzata Ostrowska, Artur Gadowski, Robert Gawliński oraz Afromental, Organek, LemON, Quebonafide, Otsochodzi, The Dumplings, Ania Dąbrowska i irlandzka wokalistka Roisin Murphy. 

Oficjalne obchody odbędą się w niedzielę 29 lipca, czyli w 595. rocznicę uzyskania przez Łódź praw miejskich. Tego dnia w 1423 r. nadał je w Przedborzu nad Pilicą król Władysław Jagiełło. Na Starym Rynku, gdzie znajduje się obelisk upamiętniającym to wydarzenie, czekać będą atrakcje w stylu średniowiecznym, w tym animacje, stylizowane na piętnastowieczne zabawy kuglarskie, warsztaty średniowiecznego tańca i robienia biżuterii oraz kaligrafii. 

W południe władze Łodzi i Przedborza złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą wspólne dla obu miast wydarzenie z 1423 r. Wcześniej zaplanowano powitanie średniowiecznego orszaku, przewożącego akt nadania Łodzi praw miejskich i inscenizację jego uroczystego przekazania. Szczegółowy program i sposób dystrybucji wejściówek dostępny jest na stronie www.uml.lodz.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 sierpnia

„Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.

Dziś w Kościele: poniedziałek, XXI tydzień zwykły
+ uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Prz 8,22-35, Ps 48, Ga 4,4-7, J 2,1-11
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -