28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Łódzkie atrakcje

Ocena: 0
2377

Warto tu przyjechać choćby na jeden dzień. Zewsząd tutaj blisko. Łódź jest przecież najlepiej skomunikowanym miastem w Polsce.

Trzecie co do liczby mieszkańców miasto Polski znajduje się w samym jej centrum. Dlaczego jego nazwa brzmi Łódź – skoro wokoło żadnych jezior ani mórz nie ma? Warto się tu jednak wybrać. Można przylecieć samolotem na lotnisko im. Władysława Reymonta, polskiego noblisty, autora słynnej powieści „Ziemia obiecana”. To wyjątkowy literacki portret miasta – właśnie Łodzi. Można przyjechać pociągiem, autobusem albo po prostu samochodem. – Ale po co do Łodzi? Tam nic nie ma! – często słychać takie opinie. Formułują je najczęściej ci, którzy tak naprawdę tego miasta w ogóle nie znają!

 

Łódź czterech kultur

W Łodzi obok Polaków mieszkali i mieszkają nadal potomkowie fabrykantów, którzy przybyli, aby w tym przemysłowym mieście zbić fortunę na bawełnie. Mieszkają tu Niemcy – najczęściej wyznawcy protestantyzmu, Rosjanie – wyznawcy prawosławia, oraz Żydzi – wyznający judaizm. Przebywając tu, nie sposób nie zauważyć pięknych świątyń, które zostały wybudowane przez fabrykantów dla pracowników, by w sposób właściwy dla swej religii i swojego obrządku oddawali chwałę Bogu.

Fabrykanci budowali nie tylko świątynie. W Łodzi można zobaczyć osiedla robotnicze, w których mieszkali przybywający do pracy w fabrykach robotnicy. Dla nich możni tego miasta wznosili także szpitale oraz miejsca wypoczynku i rekreacji w postaci pięknych parków położonych niedaleko swych rezydencji. W mieście powstały wspaniałe, monumentalne fabryki z czerwonej cegły, w których dziś znajdują się muzea oraz modne lofty, zaadaptowane na mieszkania przez nowych lokatorów. Odwiedzający może nie tylko zobaczyć, ale i zwiedzić imponujące pałace – rezydencje fabrykantów, a jednocześnie pomniki świadczące o ich bogactwie. Jest dziś w mieście 27 takich pałaców.

 

Miasto pałaców

Największym, najpiękniejszym z nich i najbardziej godnym uwagi jest pałac Izraela Poznańskiego, który rezydencję wzniósł tuż obok własnej fabryki. Można śmiało powiedzieć, że to Bizancjum Poznańskiego. Pałac, olbrzymia fabryka, budynki towarzyszące: własna elektrownia, magazyny, stacja kolejowa wewnątrz kompleksu fabrycznego, cegielnia i sklep. Po przeciwnej stronie ulicy, naprzeciw fabryki, znajdują się tzw. famuły – budynki mieszkalne, kamienice połączone ze sobą, w których mieszkali robotnicy, oraz kościół – najstarsza świątynia miasta. Poznański wybudował także szpital, by jego pracownicy mieli gdzie się leczyć ze schorzeń oraz po wypadkach fabrycznych, których nie było mało.

Drugim wielkim przedsiębiorcą bawełnianym był Niemiec Karol Scheibler, który także wybudował potężną fabrykę, a obok tego równie piękne dwa pałace. Pierwszy jeszcze skromny, ale kolejny – wskutek rozwoju przemysłu i rozbudowy fabryki – mógł być już taki jak Poznańskiego – wspanialszy i tuż obok własnej fabryki.

Innym wielkim twórcą Łodzi fabrycznej był Edward Herbst, którego willa znajduje się na Księżym Młynie w pobliżu fabryki i domów fabrykanckich. Warto nadmienić, że jako jedyny ufundował szpital, w którym miały być i do dziś są leczone dzieci. Dawniej szpital nosił imię Anny Marii – zmarłej we wczesnym dzieciństwie córki Herbsta; dziś ma za patrona Janusza Korczaka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter