31 stycznia
wtorek
Marceli, Ludwiki, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Loty ratujące życie

Ocena: 0
1222

Każde wezwanie jest na swój sposób trudne, bo dotyczy czyjejś tragedii.

fot. Filip Modrzejewski

Do zadań Lotniczego Pogotowia Ratunkowego należy: wykonywanie lotów do wypadków i nagłych zachorowań, pomoc ofiarom, transport pacjentów wymagających opieki medycznej pomiędzy zakładami opieki zdrowotnej, lotniczy transport medyczny poza granice kraju oraz transport ofiar wypadków lub nagłych zachorowań, do których doszło poza granicami do Polski.

Od listopada 2016 roku Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Lotnicze Pogotowie Ratunkowe funkcjonuje pod nazwą Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. W czasie wakacji, poza bazami stałymi, w których stacjonują śmigłowce (jest ich w kraju dwadzieścia jeden) uruchamiana jest baza sezonowa w Koszalinie. – Baza funkcjonuje od 2004 roku. To miejsce idealne jeśli chodzi o lokalizację, ponieważ znajduje się w centrum Pomorza Środkowego. Ponadto mamy tam odpowiednie zaplecze w postaci lotniska, pomieszczenia na bazę, bliskość szpitala i wsparcie władz samorządowych – wyjaśnia Justyna Sochacka, rzecznik prasowy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Na lotnisku Okęcie zlokalizowany jest Samolotowy Zespół Transportowy. Wyposażony jest w dwa samoloty Piaggio P.180 Avantii, które realizują transporty międzyszpitalne na dłuższych odcinkach, w kraju i poza nim. –Obecnie trwa realizacja umowy na zakup dwóch nowych samolotów. Statki powietrzne są właśnie produkowane, a ich dostawa przewidziana jest na przyszły rok – dodaje Justyna Sochacka. Baza samolotowa i cztery bazy śmigłowcowe pełnią dyżur całodobowy w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie oraz Gdańsku.

Załoga śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego składa się z pilota, członka załogi HEMS (Helicopter Emergency Medical Service), czyli ratownika medycznego lub pielęgniarki/pielęgniarza systemu, lekarza systemu – mówi Łukasz Chałupka, pilot. Dowódca śmigłowca HEMS musi legitymować się doświadczeniem nie mniejszym niż 1000 godz. nalotu dowódczego, w tym min. 500 godz. jako dowódca na śmigłowcach – Lotnicze Pogotowie Ratunkowe tworzy obecnie ponad 700 osób: piloci, ratownicy medyczni, pielęgniarze, lekarze, mechanicy, administracja – wymienia Justyna Sochacka.

 


WYPADKI I NAGŁE ZACHOROWANIA

Statystyki policyjne lub prowadzone przez Pogotowie Ratunkowe to nie tylko cyferki, to ludzkie dramaty. – Nie można jednoznacznie określić, które wezwania są najtrudniejsze. Każde wezwanie jest na swój sposób trudne, bo dotyczy czyjejś tragedii. Śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w lotach do zdarzeń: wypadków, nagłych zachorowań, są dysponowane w tzw. miejsca przygodne, czyli gdzie śmigłowiec prawdopodobnie nigdy wcześniej nie lądował i możliwe, że nigdy później już nie wyląduje. Stwarza to sporo zagrożeń i ryzyko, które analizuje załoga, po to, aby wykonać swoją misję na jak najwyższym poziomie bezpieczeństwa. Trudności mogą wynikać z kwestii związanych z wykonywaniem operacji lotniczej, ale również ze stanem pacjenta, którego transportujemy – tłumaczy Justyna Sochacka.

Jak postąpić w sytuacji, gdy jesteśmy świadkami zdarzenia drogowego, panuje ogromne zamieszanie, nie wiadomo jeszcze, ilu jest poszkodowanych? Mamy prawo wezwać pomoc LPR czy zadzwonić na Pogotowie Ratunkowe? – Należy oszacować liczbę osób poszkodowanych, ocenić parametry życiowe, a następnie wykonać telefon pod numer 999. Koniecznie trzeba poinformować o takim zdarzeniu pogotowie. Dopiero mając pewność, że wezwaliśmy właściwe służby, możemy zająć się dalszym udzielaniem pomocy poszkodowanym. Świadek zdarzenia nie może wezwać Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Łączy się z dyspozytorem medycznym, który po zebraniu wywiadu dysponuje karetkę/karetki, śmigłowiec/śmigłowce lub to i to – wyjaśnia Justyna Sochacka.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 stycznia

Wtorek, IV tydzień zwykły - wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera
Córko, twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 5, 21-43
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter