28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Loty ratujące życie

Ocena: 0
1867

 

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wykonuje najwięcej lotów do wypadków i nagłych zachorowań. Najczęściej są to loty do poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, czy takich, które doznały udaru mózgu lub zawału mięśnia sercowego. – W roku 2019 było to prawie 10500 wezwań. Pozostałe loty to transporty międzyszpitalne – 1455 – podsumowuje Łukasz Chałupka. Odmówienie przyjęcia zgłoszenia możliwe jest w przypadku braku warunków meteorologicznych do startu śmigłowca oraz w przypadku niedostępności lub usterki statku powietrznego – dodaje. Co się dzieje w przypadku odmówienia przyjęcia zgłoszenia? Jak wtedy wygląda pomoc poszkodowanym? – Wówczas pomocy poszkodowanym udzielają naziemne zespoły ratownictwa medycznego – wyjaśnia Justyna Sochacka.

W misjach HEMS Lotnicze Pogotowie Ratunkowe używa jednego typu śmigłowców. Jest to śmigłowiec EC 135/H135. Każdy wyposażany jest w taki sam sprzęt medyczny do transportu pacjentów. W śmigłowcu znajdują się jedne nosze. Zespół HEMS jest w stanie rozpocząć proces leczenia od momentu przylotu na miejsce zdarzenia, oraz szybko przetransportować chorego do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. – Maksymalna prędkość z jaką poruszają się śmigłowce to około 300 km/h. Jest to prędkość względem ziemi, zależna od kierunku i siły wiatru, jednak średnio latamy ok. 220 km/h – wyjaśnia Łukasz Chałupka.

Są sytuacje, w których lądowanie śmigłowca jest niemożliwe. – Miejsce lądowania śmigłowca musi spełniać określone wymiary. Dla śmigłowców EC 135 jest to 25x25 metrów wolnej przestrzeni w dzień oraz 25x50 metrów w nocy. Oczywiście pilot wybierając miejsce do lądowania bierze również pod uwagę wysokość przeszkód – wyjaśnia Łukasz Chałupka. Miejsce do lądowania, szczególnie w nocy, powinno być odpowiednio zabezpieczone przez jednostki straży pożarnej. – Każdego roku przeprowadzamy wiele szkoleń określających zasady zabezpieczania miejsca do lądowania śmigłowców w nocy. Od 2019 roku realizujemy też misje przy użyciu gogli nocnego widzenia. W takiej sytuacji nie jest wymagane zabezpieczenie miejsca lądowania przez strażaków – tłumaczy pilot. W dzień miejsce zdarzenia nie musi być zabezpieczone przez jednostki straży pożarnej. Wyboru miejsca do lądowania dokonuje dowódca śmigłowca – dodaje rzecznik prasowy. Śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do nagłych zdarzeń są dysponowane przez dyspozytorów medycznych.

 


TRZY MINUTY

Tyle wystarczy, by załoga śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ruszyła na ratunek potrzebującym, ale muszą być spełnione konkretne warunki. – W ciągu dnia w przypadku lotów do 60 km od bazy start następuje w trzy minuty od przyjęcia wezwania. Następnie dolot do miejsca zdarzenia i lądowanie w bezpiecznym miejscu, jak najbliżej pacjenta. Jeśli lądowanie w bezpośredniej bliskości zdarzenia nie jest możliwe np. ze względu na zwartą zabudowę, załoga medyczna jest dowożona do pacjenta drogą naziemną np. przez straż pożarną lub osoby prywatne. Następuje udzielenie medycznych czynności ratunkowych na miejscu i decyzja o ewentualnym transporcie drogą lotniczą do szpitala – tłumaczy Justyna Sochacka.

Ratownicy, lekarze i piloci, którzy na co dzień biorą udział w akcjach ratowniczych, które u pacjentów kończą się czasami śmiercią, gdyby zaszła taka potrzeba, mogą liczyć na wsparcie psychologa. W Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym funkcjonuje Zespół Wsparcia Psychologicznego, który oferuje taką pomoc. – Psychologowie i psychoterapeuci służą pomocą w różnych sytuacjach, mogą też zorganizować wsparcie w miejscu zamieszkania – wyjaśnia Justyna Sochacka.

 


NIE TYLKO PRACA

– Zgodnie z mottem LPR: „naszą misją jest niesienie pomocy medycznej wszystkim, którzy jej potrzebują”. Ale mamy również świadomość swoich ograniczeń, jesteśmy tylko ludźmi i czasem, mimo ogromnych starań, nie wszystkich da się uratować – mówi Justyna Sochacka. Co daje najwięcej satysfakcji? – Zdecydowanie najwięcej satysfakcji daje nam np. skuteczna resuscytacja, kiedy „przywracamy kogoś do żywych”, świadomość, że pomogliśmy, podziękowania, które płyną od osób, którym udzieliliśmy pomocy, które były w bardzo poważnym stanie, a właśnie wyszły ze szpitala o własnych siłach – dodaje.

Dzień Ratownictwa Medycznego przypada 13 października. Patronem ratowników medycznych i Dni Ratownictwa Medycznego jest św. Gerard.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter