23 maja
czwartek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Łowcy piratów

Ocena: 4.9
1446

Prośby i apele policjantów o rozsądek, wyobraźnię, unikanie ryzykownych zachowań i przestrzeganie przepisów to wciąż za mało, by kierowcy przestali dociskać pedał gazu.

fot. Komenda Stołeczna Policji

Prośby i apele policjantów o rozsądek, wyobraźnię, unikanie ryzykownych zachowań i przestrzeganie przepisów to wciąż za mało, by kierowcy przestali dociskać pedał gazu. A przecież to, czy uda się bezpiecznie dotrzeć do celu, zależy przede wszystkim od kierowcy.

– To jest plaga, bo kiedy wśród rozmaitych przyczyn, jak nieustąpienie pierwszeństwa, wjazd na skrzyżowanie przy czerwonym świetle, niesygnalizowana zmiana pasa ruchu, dodatkowo pojawia się nadmierna prędkość, to istotnie wzrasta prawdopodobieństwo wypadku – mówi młodszy inspektor Piotr Jakubczak, radca Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji w Warszawie.

 


A MOŻE SIĘ UDA

Mogłoby się wydawać, że przekroczenie prędkości o 20 czy 40 km/h to małe przewinienie, ale i małe szanse, że dojdzie do zdarzenia drogowego.

– Pracujemy nie na wrażeniu, tylko na wiedzy – podkreśla insp. Jakubczak. – To, że prędkość z przepisu czy znaku jest określona, to znaczy, że latami, a czasem przez dziesięciolecia, pracowali nad tym specjaliści, analitycy i legislatorzy. Jeśli jest dopuszczalne 50 km/h, to znaczy, że jest to maksymalna prędkość, z jaką można się poruszać na danym odcinku drogi, przy założeniu, że spełnione są inne warunki: dobra przejrzystość powietrza, dobra pogoda, dobra widoczność, dobry stan techniczny samochodu, dobry, wypoczęty, trzeźwy kierowca. Żeby jechać z maksymalną dopuszczalną prędkością, musi być spełniony szereg przesłanek.

– Trzeba zrozumieć, że w przypadku samochodu osobowego rozpędzamy półtoratonowy kawał metalu do konkretnej prędkości. I to żelastwo może zrobić komuś krzywdę – mówi aspirant sztabowy Robert Niedbałko z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

Niekiedy na portalach społecznościowych, szczególnie prowadzonych przez młodych kierowców, widzimy zdjęcia: na liczniku 170. – To totalna głupota. Jechać szybko i bezpiecznie? Nie da się tych dwóch rzeczy pogodzić. Bo 170 km/h przy dozwolonych 120 to rażące przekroczenie prędkości. Raz czy drugi się uda, ale dziesiąty już może się nie udać. A wtedy skutki są tragiczne – ucina insp. Jakubczak.

 


NAJLEPSI W POŚCIGU

– Na przełomie października i listopada 2018 r. powołaliśmy do działania Grupę Speed. Współinicjatorami byli ówczesny komendant stołecznej Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej i jego zastępca insp. Tomasz Szymański. Ten drugi jest obecnie zastępcą komendanta głównego Policji i wciąż angażuje się w działanie grupy. W lipcu ubiegłego roku zostały powołane Grupy Speed we wszystkich województwach – mówi insp. Jakubczak. – Nasz pomysł przyjął się w całej Polsce.

– Do zespołu trafili najlepsi policjanci – zdradza insp. Jakubczak – najlepiej przeszkoleni, najlepiej kierujący pojazdami, znakomicie znający przepisy i procedury nie tylko ruchu drogowego, ale też wewnętrzne. Wybraliśmy takich, którzy mają predyspozycje do jazdy w trudnych warunkach. Często dochodzi do sytuacji, w których policjanci prowadzą pościg. Muszą być to ludzie, którzy się nie podpalają, ale zawsze z chłodną głową ocenią sytuację.

Do Grupy Speed należą nie tylko policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, ale również funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego i Zwalczania Cyberprzestępczości. – Cały czas wykonują zadania z zakresu bezpieczeństwa i powstrzymania prędkości. Nie stoją na skrzyżowaniach, nie kierują ruchem i nie wykonują żadnych innych zadań, tylko jeżdżą i pilnują bezpieczeństwa w ruchu drogowym – tłumaczy funkcjonariusz.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Czwartek, VII Tydzień zwykły
Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Chrystus, chociaż był Synem,
nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 19, 25-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter