Prawdziwa mądrość polega na zdolności dostrzegania tego, co jest niewidoczne na pierwszy rzut oka.
fot. Jean van der Meulen | pexelsSowa od dawien dawna uchodzi za symbol mądrości i roztropności. W starożytnej Grecji była towarzyszką Ateny, bogini mądrości. Na przestrzeni wieków wywoływała podziw i respekt. Ale czy rzeczywiście ten ptak jest tak mądry, jak sugeruje powiedzenie „mądry jak sowa”?
Zacznijmy od biologii. Sowy mają wyjątkowo dobrze rozwinięty układ nerwowy i zmysły, zwłaszcza wzrok i słuch. Potrafią widzieć w niemal całkowitej ciemności, a ich słuch jest na tyle czuły, że są w stanie zlokalizować ofiarę pod śniegiem czy liśćmi. To imponujące zdolności, ale czy czynią sowy mądrymi?
Z perspektywy nauki inteligencja to zdolność do rozwiązywania problemów, adaptacji do nowych sytuacji oraz uczenia się na błędach. Sowy, choć niezwykle skuteczne w polowaniu, nie wykazują zbyt wielu oznak zdolności intelektualnych poza tymi, które są im wrodzone. Większość gatunków sów to samotnicy. Ich życie w dużej mierze polega na samotnym patrolowaniu swojego terytorium, poszukiwaniu pożywienia i unikaniu zagrożeń. A więc nie wykazują zdolności tworzenia społeczności.
Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 40 (985), 06 października 2024 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 11 października 2024