19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Madryt inaczej o migrantach

Ocena: 0
2412

Z opublikowanych na początku stycznia przez hiszpańską administrację danych wynika, że w latach 2013-2017 rząd Mariana Rajoya deportował z Hiszpanii średnio 30 migrantów dziennie. Nowy gabinet Pedra Sancheza, pomimo deklaracji i gestów, nie porzucił tej praktyki.

Fot. Sara Prestianni / Noborder Network / flickr.com / CC BY 2.0 / Link

Rosnące systematycznie w Hiszpanii antyimigranckie nastroje korespondują ze wzrostem popularności prawicowej partii Vox kierowanej przez Santiaga Abascala. W ciągu zaledwie sześciu miesięcy zyskała ona w sondażach znaczące poparcie. O ile w czerwcu nowe ugrupowanie nie było nawet klasyfikowane w ankietach, o tyle dziś ma już 13-procentowe poparcie, dające jej 45 mandatów w Kongresie Deputowanych. Zdobywająca szybko popularność partia okazała się już kluczowa dla powstania rządu w Andaluzji. Postawiła jednak nowym koalicjantom z centroprawicowej Partii Ludowej kilka warunków, w tym ograniczenie finansowania organizacji feministycznych i popierających ideologię gender, wsparcie dla centralizacji kraju oraz wydalenie z Hiszpanii ponad 50 tys. nielegalnych migrantów. Zdaniem niektórych komentatorów ta właśnie sprawa przysparza najwięcej popularności partii Vox.

 

Z dystansem

Przejęcie w czerwcu władzy przez socjalistyczny i mniejszościowy rząd Pedra Sancheza oznaczało dla Hiszpanii drastyczną zmianę w polityce przyjmowania uchodźców. Jego poprzednik Mariano Rajoy utrudniał bowiem wydawanie pozwoleń na pobyt. Nie zmienił nastawienia nawet po tym, jak w 2015 r. Komisja Europejska siłą zaczęła wymuszać na krajach UE przyjęcie migrantów w ramach obowiązkowych kwot relokacji. Wprawdzie rząd Partii Ludowej oficjalnie akceptował nowe warunki, ale był niezwykle opieszały w wydawaniu pozwoleń na pobyt. W 2016 r. władze Hiszpanii przyznały status uchodźcy zaledwie 2,2 proc. osób z łącznej grupy ponad 15,7 tys. wnioskujących. Zdecydowaną większość osób wśród 355 uznanych przez Madryt za uchodźców stanowili Syryjczycy.

Paloma Favieres, koordynatorka pozarządowej Hiszpańskiej Komisji Pomocy Uchodźcom (CEAR), wskazywała wówczas na rekordową liczbę wniosków złożonych w Hiszpanii przez imigrantów ubiegających się o status uchodźcy. Wskazywała, że ponad 5,500 tys. kandydatur nie zostało nawet rozpatrzonych przez Madryt. Odnotowywała, że rząd Rajoya nie tylko wolno i wybiórczo rozpatruje podania imigrantów o status uchodźcy, ale również nie stosuje jednakowych zasad w analizowaniu dokumentów. – Bardzo dobrze, że nasz rząd troszczy się o obywateli Syrii, ale jednocześnie napawa niepokojem fakt, że odmawia się statusu uchodźcy ludziom uciekającym z krajów ogarniętych bardzo poważnymi konfliktami, takich jak Ukraina i Mali – wskazywała.

Zgodnie z protokołem Komisji Europejskiej z 2015 r. o przejęciu przez członków UE uchodźców w ramach systemu kwotowego Hiszpania miała odebrać ponad 17,3 tys. osób, pochodzących głównie z obozów w Grecji i Włoszech. W 2015 r. Madryt ugościł 949 uchodźców, a już rok później zaledwie 355 osób. Kolejne lata doprowadziły do rekordowego swobodnego napływu migrantów z Afryki Północnej, a w międzyczasie również do dymisji Rajoya.

 

Fala z Maroka

Z opublikowanych na początku stycznia przez hiszpańską administrację danych wynika, że w latach 2013-2017 rząd Rajoya deportował średnio 30 migrantów dziennie. Ze statystyk wynika, że wśród nich przeważali Marokańczycy i Algierczycy. Jak poinformowała Maribel Mora z hiszpańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, w tym okresie wydalanych było przez Madryt od 5,3 tys. do 7,5 tys. obywateli Maroka rocznie. W przypadku Algierczyków liczba ta wyniosła od 830 do 1120 deportowanych.

W blisko 47-milionowej Hiszpanii około 10 proc. populacji stanowią dziś obcokrajowcy, wśród których najliczniejsi są Marokańczycy i Rumuni. Według raportu hiszpańskiego ministerstwa pracy i spraw społecznych, jeszcze w 2001 r. odsetek ten wynosił zaledwie 3,85 proc.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem, korespondentem PAP oraz tygodnika „Idziemy” z Portugalii i Hiszpanii, mieszka w Lizbonie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykływs
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę,
a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 1-6. 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter