29 września
czwartek
Michala, Gabriela, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mali bracia Ubogich zatroszczą się o samotnych seniorów podczas wakacji

Ocena: 4.45
354

Już niedługo rozpoczną się wakacje i miliony Polaków ruszą na odpoczynek. Niestety nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Wiele starszych osób marzy o tym, aby spędzić chociaż jeden dzień poza domem. Właśnie dlatego Stowarzyszenie mali bracia Ubogich wystartowało z akcją Wakacje jednego dnia, która umożliwia samotnym seniorom korzystanie z uroków lata i spotkanie z drugim człowiekiem.

fot.www.malibracia.org.pl/wakacje/

W 2020 r. zwiększył się procent seniorów żyjących w skrajnym ubóstwie, wynika z danych GUS, zatem coraz mniej z nich może sobie pozwolić na wakacje. Wśród największych problemów osób starszych w Polsce jest m.in. samotność. Właśnie rusza akcja mająca na celu zorganizowanie seniorom chociaż jednego dnia wakacji

Polskie społeczeństwo starzeje się od lat. Według prognozy GUS z 2020 r., liczba ludności w wieku 60 lat i więcej w Polsce w roku 2030 ma wzrosnąć do poziomu 10,8 mln, a w 2050 r. wyniesie 13,7 mln. Osoby te będą stanowiły około 40 proc. ogółu ludności Polski. Wśród problemów osób najstarszych GUS wylicza ubóstwo, problemy mieszkaniowe i w dostępie do opieki zdrowotnej oraz spadek uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, który zapoczątkowała pandemia koronawirusa.

Jak wskazuje Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, które od niemal 20 lat wspiera osamotnione osoby starsze, seniorom najbardziej brakuje obecności drugiego człowieka. Dlatego wolontariusze Stowarzyszenia ruszają z ogólnopolską akcją Wakacje jednego dnia. Dzięki niej spełniane są wakacyjne marzenia setek seniorów – podopiecznych Stowarzyszenia. Wolontariusze organizują wycieczki za miasto, do parków i muzeów.

Pamiętam wakacje, szczególnie zapach powietrza latem. Kocham słońce. Po operacji wszystko się zmieniło. Mój świat to teraz moje mieszkanie i okno na podwórko, bo sama nie mogę wyjść. Marzę o dniu poza domem

– mówi pani Teresa z Pruszkowa.

Poczucie osamotnienia, depresja oraz zaburzenia poznawcze to najczęstsze problemy natury psychologicznej. Samotność została spotęgowana przez pandemię i wielu seniorów drastycznie jej doświadczyło, czego konsekwencje często odczuwają do tej pory. Niektórzy skarżą się na osłabienie więzi z bliskimi osobami, inni rozpamiętują stracony czas. Dobre relacje międzyludzkie potrzebne są każdemu, człowiek to przecież istota społeczna.

W grupie seniorów bywają jednak szczególnie ograniczone przez mniejszą mobilność, choroby, przejście na emeryturę czy zmniejszenie grupy znajomych. Spotkanie z drugim człowiekiem, które nam służy, ma pozytywne konsekwencje na wielu poziomach - oddala poczucie osamotnienia, zaspokaja nasze potrzeby więzi, akceptacji czy tożsamości - mówi dr Edyta Bonk, psycholożka rozwojowa z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Życie wielu seniorów w ostatnich latach ulega zmianie. Jak tłumaczy Joanna Mielczarek, Dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, największym problemem ludzi starszych jest osamotnienie.

– Mieszkamy i przechodzimy obok takich starszych osób i myślimy: „na pewno ktoś ich odwiedza”, „przecież mają rodzinę”. Mijamy je i szybko zapominamy. Seniorzy rzadko przyznają się do tego, że brakuje im rozmowy, wspólnego spaceru, spotkania z innymi. Zamknięci w domach po prostu godzą się ze swoim losem i powoli żegnają z marzeniami.

Obecnie Stowarzyszenie mali bracia Ubogich w Polsce ma pod opieką 650 samotnych starszych osób z 10 miast: Warszawy, Poznania, Lublina, Pruszkowa, Wrocławia, Świdnika, Krakowa, Łodzi, Tarnowa i Gniezna. Dzięki akcji Wakacje jednego dnia podopieczni Stowarzyszenia mają szansę spędzić czas poza domem. Niemal 60 proc. podopiecznych to osoby po 80 roku życia. Co więcej, dwie seniorki obchodziły ostatnio 100 urodziny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 września

Czwartek, XXVI tydzień zwykły, święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie,
wszyscy słudzy, pełniący Jego wolę.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 1, 47-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter