29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Marsz pamięci Konstantego Kalinowskiego przeszedł ulicami Wilna

Ocena: 0
1435

Marsz pamięci Konstantego Kalinowskiego, jednego z przywódców powstania styczniowego na Litwie, przeszedł dziś ulicami Wilna w 155. rocznicę jego śmierci. Pamięć bohatera powstania uczcili Białorusini, Litwini i Polacy.

Fot. wikipedia / Domena publiczna / Link

Marsz ruszył spod budynku przy ulicy św. Ignacego 11, w którym Kalinowski był więziony, i zakończył się na Placu Łukiskim, przy krzyżu upamiętniającym miejsce stracenia powstańców styczniowych. Tu złożono kwiaty.

„Przeszliśmy śladami ostatniej drogi Konstantego Kalinowskiego” - powiedział PAP Alaksandr Adamkowicz, prezes Białoruskiego Towarzystwa Kulturalnego na Litwie, współinicjator i organizator marszu.

Litewscy Białorusini od lat w rocznicę śmierci Kalinowskiego, która przypada 22 marca, organizują w Wilnie okolicznościowe przedsięwzięcia.

„Postać Konstantego Kalinowskiego dla naszego narodu jest bardzo ważna, symboliczna. To właśnie Kalinowski w XIX w. zapoczątkował odrodzenie narodowe Białorusi. Mówił i swoim życiem zaświadczył, że Białoruś powinna być niezależna, a nie stanowić część Rosji” - podkreślił Adamkowicz.

W sobotnich uroczystościach udział wzięli także Białorusini z Polski, Łotwy, a także przedstawiciele polskiej ambasady w Wilnie.

Jak zaznaczył w rozmowie z PAP kierownik wydziału konsularnego placówki Marcin Zieniewicz, „powstanie styczniowe, jego bohaterowie są wspólną spuścizną”. „To dobrze, że ta pamięć łączy nasze narody” - powiedział.

W ramach odchodów w sobotę w Wilnie odbyła się też dyskusja poświęcona Kalinowskiemu. W kościele św. Bartłomieja po południu została odprawiona msza święta w intencji powstańców styczniowych.

Podczas prac archeologicznych prowadzonych w 2017 roku na Górze Zamkowej w Wilnie znaleziono szczątki 17 osób. Okazało się, że są to szczątki powstańców straconych na Placu Łukiskim i pogrzebanych przez władze carskie w tajemnicy przed ich bliskimi i mieszkańcami miasta.

W ubiegłym roku podczas dalszych prac na górze odnaleziono szczątki kolejnych trzech powstańców. Trwają poszukiwania zwłok jeszcze jednego - według historycznych źródeł na Górze Zamkowej zostało pogrzebanych 21 osób.

Odnalezione szczątki, m.in. należące do przywódców zrywu z 1863 roku Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego, spoczną w centralnej kaplicy wileńskiego cmentarza Rossa. Ustalono, że na każdym sarkofagu ma być wypisane nazwisko powstańca w dwóch językach, po litewsku i po polsku.

Strona litewska podjęła decyzję o umieszczeniu nazwiska Kalinowskiego również w języku białoruskim. Tymczasem - jak poinformował Adamkowicz - litewscy Białorusini zwrócili się do władz Litwy z prośbą o umieszczenie wszystkich nazwisk powstańców w trzech językach.

„Oni wszyscy walczyli o naszą wspólną wolność i naród białoruski w tym przypadku nie powinien być pokrzywdzony” - powiedział prezes Białoruskiego Towarzystwa Kulturalnego na Litwie.

Konstanty Kalinowski, dziennikarz i prawnik, w powstaniu styczniowym był komisarzem Rządu Narodowego na województwo grodzieńskie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter