6 grudnia
piątek
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Medycyna na UKSW

Ocena: 0
529

– Mamy kolejny uniwersytet, który wchodzi do tej korony pełnych uniwersytetów, gdzie wydział medyczny jest jednym z ważniejszych elementów – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w trakcie konferencji prasowej, na której ogłoszono otwarcie nowego kierunku.

Fot. Irena Świerdzewska / Idziemy

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ogłosił, że wkrótce rozpocznie rekrutację na nowo otwarty kierunek lekarski w Collegium Medicum. Studenci rozpoczną zajęcia od października; uczelnia będzie mogła przyjąć stu kandydatów. Obecny na konferencji prasowej 29 maja w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski minister zdrowia Łukasz Szumowski powstanie kierunku lekarskiego na UKSW określił „wielkim świętem dla polskich pacjentów i świata lekarskiego”. – Mamy kolejny uniwersytet, który wchodzi do tej korony pełnych uniwersytetów, gdzie wydział medyczny jest jednym z ważniejszych elementów – powiedział.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller wskazał na istotne elementy kształcenia, które będzie preferować uczelnia, skupione wokół systemu wartości, w którym ważna jest empatia i podejście do człowieka w odpowiedni sposób. Rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński wyjawił, że pomysł otwarcia nowego kierunku płynął także od św. Jana Pawła II. Przyjmując tytuł doktora honoris causa uczelni w 2001 r., papież powiedział, że wydział medyczny byłby ukierunkowaniem badań i działań uczelni.

Podczas konferencji zaprezentowano przeznaczone dla studentów nowoczesne laboratoria badawcze z aparaturą na światowym poziomie. Bazę kliniczną dla medycyny na UKSW mają stanowić warszawskie placówki: Wojskowy Instytut Medyczny, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Aninie oraz Instytut Matki i Dziecka. Uczelnia będzie też współpracować z Polikliniką Gemelli w Rzymie, kliniką w hiszpańskiej Nawarze oraz niemiecką ISAR Klinikum w Monachium. UKSW rozpoczęła już współpracę z Europejską Szkołą Zaawansowanych Badań Okulistycznych (ESASO) przy Szwajcarskim Uniwersytecie w Lugano, jednym z najbardziej innowacyjnych ośrodków edukowania specjalistów w dziedzinie mikrochirurgii schorzeń siatkówki oka.

Rektor UKSW podkreśla, że uczelnia dużą wagę przywiązuje do kadry naukowej. – Ważne są dla nas autorytet i dokonania naukowców, którzy będą prowadzili zajęcia ze studentami. Chcemy, żeby uczyli ich najlepsi wykładowcy z kraju i zagranicy. Dobieraliśmy partnerów o dużym dorobku. Zależy nam na holistycznym i interdyscyplinarnym podejściu do kształcenia – mówi ks. Stanisław Dziekoński.

Zakres działań nowo otwartego kierunku ma obejmować nie tylko naukę, ale też prowadzenie badań. Z myślą m.in. o medycynie cyfrowej powstaje trzeci kampus uczelni, w Dziekanowie Leśnym, gdzie tworzone ma być multidyscyplinarne centrum badawcze cyfrowej nauki i technologii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich..

Dziś w Kościele:
+ piątek, I tydzień Adwentu, wspomnienie obowiązkowe św. Mikołaja, biskupa
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 29,17-24; Ps 27,1.4.13-14; Mt 9,27-31
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -