20 lipca
sobota
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miliarderzy wciąż decydują

Ocena: 0
1313

Kiedyś pojedynczy człowiek mógł podejmować wielkie i ważne decyzje, czy to w skali państwa, czy też w biznesie. Wydawałoby się, że te czasy już minęły, a dziś decydują raczej zespoły niż jednostki.

fot. Mohamed Hassan/ Pixabay

Od czasu do czasu okazuje się, że jest inaczej. W wielkim biznesie może zamieszać taki ekscentryczny milioner, jak Elon Musk.

Jego majątek szacowany jest na 219 miliardów dolarów (dane za pismem „Forbes”). Drugi za nim, podobnie jak Musk Amerykanin, Jeff Bezos, ma 171 miliardów. Trzeci, Francuz Bernard Arnault (i jego rodzina) posiada 158 miliardów. W pierwszej piątce są jeszcze dwaj Amerykanie, Bill Gates – 129 miliardów, a także Warren Buffet – 118 miliardów.

Musk już osiągnął wiele. Jego elektryczne samochody marki Tesla podbijają świat, a pojazdy kosmiczne firmy SpaceX dotarły aż do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. A teraz multimiliarder kupił Twittera i zachowuje się w nim jak słoń w składzie porcelany.

 


ZAWIŁA TRANSAKCJA

Medium społecznościowe o nazwie Twitter (dosłownie „ćwierkanie”) założone zostało przez czwórkę Amerykanów w 2006 r. Sześć lat później miało już ponad 100 milionów użytkowników. Rok później firma znalazła się na giełdzie, a liczba użytkowników rosła, choć nigdy nie zbliżyła się do liczby korzystających z Facebooka. Miesięcznie Facebook ma prawie 2,9 miliarda użytkowników, gdy Twitter – „zaledwie” 436 milionów. Ale też firma ta w 2021 r. odnotowała 5 miliardów dolarów przychodu, 35 proc. więcej niż rok wcześniej. I ma ogromne znaczenie ze względu na to, kim są użytkownicy Twittera – a dominują m.in. politycy i dziennikarze.

Sprawa zakupu Twittera przez Muska rozpoczęła się w kwietniu 2022 r. Wówczas właściciel Tesli kupił 9,2 proc. tej firmy za 3 miliardy dolarów. Ale zaledwie kilka dni później zadeklarował zamiar zakupu całego Twittera za 44 miliardy dolarów. Wymagało to szczególnych działań, bo firma musiałaby przestać funkcjonować na giełdzie – stałaby się własnością pojedynczego inwestora. Twitter dość szybko się zgodził, ale niespodziewanie Musk ogłosił, że jednak rezygnuje z kupna.

To z kolei wywołało przeciwdziałanie ze strony Twittera. Kierownictwo firmy dowodziło, że działanie miliardera jest dla niej szkodliwe. Szykował się trudny proces, a Musk zaczął wykorzystywać rozmaite, zaskakujące argumenty. Sprawa sądowa zbliżała się wielkimi krokami i ostatecznie Musk zdecydował się kupić Twittera, zamiast walczyć o zgodę na wycofanie się z umowy. „Zrobiłem to, aby spróbować pomóc ludzkości, którą kocham” – pisał w swym tweecie.

 


ZMIANY I ZWOLNIENIA

Decyzja Muska niektórych ucieszyła – a innych oburzyła i przestraszyła. On sam twierdził, że jego intencją jest zachowanie prawa do wolności słowa. Zamierzał m.in. cofnąć zakaz posiadania konta nałożony na byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. I to uczynił – ale Trump oznajmił, że nie skorzysta z możliwości „ćwierkania”.

Wielu ekspertów uważało, że Musk będzie chciał też poluzować reguły Twittera, wcześniej stosującego dość surowe zasady dotyczące usuwania postów dotyczących przemocy, a także mowy nienawiści i innych obraźliwych treści. Były też obawy (a dla niektórych nadzieje), że Musk będzie chciał „przesunąć” Twittera „na prawo”, choć nie bardzo wiadomo, jak w ogóle mógłby to zrobić.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, analityk spraw międzynarodowych, doktor nauk społecznych, adiunkt na uczelni Vistula w  Warszawie


redakcja@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 lipca

Sobota, XV Tydzień zwykły
Dzień powszedni albo wspomnienie bł. Czesława
W Chrystusie Bóg pojednał świat z sobą,
nam zaś przekazał słowo jednania.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 12, 14-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter