23 maja
czwartek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miłość nie tylko w słowach

Ocena: 0
1083

19 listopada odbyła się XXI Gala Ubi Caritas, podczas której uhonorowano osoby angażujące się w działalność charytatywną.

fot. Aleksandra Plichta

Tegoroczna ekumeniczna gala odbyła się w luterańskim kościele Świętej Trójcy w Warszawie. Zgromadziła dyrektorów, pracowników i wolontariuszy Caritas Polska, ewangelickiej Diakonii oraz prawosławnego Eleos.

 


SŁUŻENIE PRZEZ DAWANIE

Mottem tegorocznej gali są słowa papieża Franciszka pochodzące z książki „Miłosierdzie to imię Boga”: „Darmo otrzymaliśmy, darmo dajemy. Jesteśmy wezwani do tego, by służyć Jezusowi ukrzyżowanemu w każdej osobie wykluczonej”.

– To piękne podsumowanie działalności wszystkich osób nominowanych do nagród i wyróżnień Ubi Caritas. Pochylając się nad człowiekiem w potrzebie, to właśnie one służą najpiękniej Chrystusowi, który sam stał się darem dla nas wszystkich. Słowa te są także dla nas wskazówką, że wszystko, co mamy, jest darem, którym powinniśmy się dzielić, nie oczekując w zamian niczego. Bo na nasze obdarowujące dłonie najbardziej czekają ci, którzy nie mają nam czym zapłacić – powiedziała, witając zgromadzonych, Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca dyrektora Caritas Polska.

 


UBI CARITAS

Wzorem lat ubiegłych Caritas Polska wręczyła laureatom nagrody w postaci statuetki św. Faustyny oraz dyplomów. Nagrody zostały przyznane w kategoriach: darczyńca, świadectwo i współpraca.

W kategorii darczyńca główną nagrodę otrzymali państwo Kozłowscy (nie chcą ujawniać imion), przedsiębiorcy, którzy od lat wspierają inicjatywy podejmowane przez Caritas archidiecezji białostockiej. Świadczona przez nich pomoc jest wielotorowa i polega na wsparciu finansowym, rzeczowym, jak również na świadczeniu różnego rodzaju usług. Opieką objęli oni osoby doświadczone trudną sytuacją materialną, wykluczone społecznie oraz chore. Pomoc z ich strony otrzymują także uchodźcy i młodzież wychodząca z uzależnień.

W kategorii świadectwo główna nagroda została przyznana Grzegorzowi Giercuszkiewiczowi, będącemu od 15 lat współpracownikiem wielu organizacji i instytucji na terenie Caritas diecezji bielsko-żywieckiej oraz od 30 lat zaangażowanemu w działalność na rzecz trzeźwości. Natomiast w kategorii współpraca główna nagroda trafiła do szkolnego koła Caritas przy Szkole Podstawowej w Głogowie Małopolskim, które podejmuje wiele akcji, troszcząc się m.in. o dzieci z podkarpackiego hospicjum, wspomagając finansowo dzieci w Kamerunie, Tanzanii, Ukrainie, a także wspierając ludzi starszych i samotnych.

Caritas przyznała również nagrodę specjalną za szczególne wspieranie dzieła. Otrzymały ją cztery osoby: Elżbieta Szot, Anna Majewska, Ireneusz Krawczyk oraz ks. Andrzej Stopyra.

– Ubi caritas – znamy te słowa, śpiewamy je w większości naszych świątyń jako refren pieśni „Ubi caritas et amor”. Brzmią one jak stwierdzenie, natomiast w czasach, które teraz przeżywamy, coraz częściej te słowa mogą być pytaniem. Ubi caritas – gdzie jest miłość w tym świecie, w którym dzisiaj przyszło nam żyć? Dziękuję za to, że mogę wręczyć nagrody tym, którzy odpowiedź na to pytanie dają nie tylko słowem, ale także czynem – powiedział ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” oraz członek kapituły nagrody Ubi Caritas, który wręczał nagrody w kategorii darczyńca (na zdjęciu).

 


MIŁOSIERDZIE W PRAKTYCE

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego odznaczyła swoją główną nagrodą – statuetką Miłosiernego Samarytanina – Evangelisches Werk für Diakonie und Entwicklung – Diakonie Deutschland, Brot für die Welt i Diakonie Katastrophenhlife, dla których „pomoc drugiemu człowiekowi jest zachowaniem naturalnym, wypływającym z potrzeby serca”.

Eleos Kościoła prawosławnego obdarował zwycięzców nagrodą Dłoni Miłosierdzia. W kategorii współpraca z Eleos nagrodę otrzymała Anna Pawłowska, propagatorka szeroko pojętego dialogu społecznego i wolontariatu, która angażuje się w większość białostockich organizacji pozarządowych. Z kolei nagrodę Świadectwo Miłosierdzia otrzymali Halina Trawińska, prezes Przedsiębiorstwa Usługowo-Produkcyjnego TOR w Białymstoku, od lat wspierająca ludzi w potrzebie, organizująca targi, szkolenia, transporty humanitarne do domów dziecka i domów spokojnej starości, oraz Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów Klanza z oddziału w Białymstoku, działające na rzecz wzbogacenia i uatrakcyjnienia procesu edukacji i wychowania oraz animacji społeczno-kulturalnej w grupie dzieci, młodzieży i dorosłych.

Wydarzenie uświetnił koncert duetu wokalno-tanecznego Duo Performance w składzie Monika Biederman-Pers oraz Piotr Karzełek. Na zakończenie gali duchowni trzech Kościołów udzielili zgromadzonym błogosławieństwa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Czwartek, VII Tydzień zwykły
Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Chrystus, chociaż był Synem,
nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 19, 25-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter