19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Minister zdradza tajemnicę odbudowy Pałacu Saskiego. "To nie może być dykta i styropian"

Ocena: 0
2321

Odbudowę Pałacu Saskiego przeprowadzimy sprawnie - zapowiedział w poniedziałek wicepremier Piotr Gliński. Dodał, że pałac będzie odbudowany zgodnie ze starymi projektami i według starych receptur.

fot. widok na Pałac Saski z lat 1894-1897, domena publ., źr. saski2018.pl

Prezydent Andrzej Duda w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie. Sygnowany przez prezydenta tekst opublikowano w niedzielę na Twitterze Kancelarii Prezydenta.

 

???????? Prezydent #PL100 #DumniZPolskihttps://t.co/VGX3ie2NPn pic.twitter.com/lQh2l0aqwR

— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 12 listopada 2018

 


Do decyzji prezydenta odniósł się w poniedziałek na antenie TVP Info wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Zapytany, kiedy rozpoczną się prace i realna budowa pałacu zapowiedział: "Będziemy robili to sprawnie". "Zdradzę tajemnicę poliszynela, że od pewnego czasu spotyka się grupa osób - taka komisja złożona z przedstawicieli prezydenta, różnych resortów rządowych, wojewody - i przygotowujemy ten projekt" - powiedział. Wskazał, że z ramienia MKiDN zajmuje się tym zagadnieniem wiceminister Jarosław Sellin.

Gliński podkreślił, że przygotowania toczą się już od pewnego czasu. "Pan prezydent, pan marszałek Karczewski to są takie osoby, które od dawna podchwyciły oddolną inicjatywę, ponieważ jest komitet, który powstał już jakiś czas temu, działający na rzecz odbudowy Pałacu Saskiego" - wyjaśnił.

Dodał, że "to jest chyba naturalne". "Warszawa potrzebuje zamknięcia placu Piłsudskiego m.in. dlatego, że tak mniej więcej ten plac wyglądał. Tam były różne historyczne zmiany" - zaznaczył.

Wicepremier wskazał, że w filmie "Niepodległość", który ma dziś premierę, zobaczymy m.in. sobór (Sobór św. Aleksandra Newskiego - PAP), który na placu postawili Rosjanie. Jak podkreślił, sobór jest w filmie "świetnie sfotografowany i pokazuje symbolicznie, co to były zabory, jak zaborcy dbali także o warstwę symbolicznego zgniecenia Polski". "I udało nam się to przezwyciężyć" - podkreślił.

Gliński zapowiedział też, że pałac "na pewno będzie odbudowany w sposób właściwy", bo musi być odbudowany zgodnie ze starymi projektami i według starych receptur. "To nie może być dykta i styropian. Zapewniam, że to będzie piękny budynek, który spowoduje, że Warszawa będzie jeszcze piękniejsza" - dodał.

Prezydent Andrzej Duda zadeklarował - po konsultacji z Komitetem Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej - objęcie opieką planu odbudowy Pałacu Saskiego jako "trwałego pomnika niepodległości, symbolu ciągłości państwowej oraz przywiązania obywateli do rodzimej kultury i dziedzictwa, które stanowią dobro wspólne całego narodu".

Pałac wybudował w 1661 r. poeta Jan Andrzej Morsztyn w miejscu, gdzie przebiegały umocnienia obronne, tzw. Wały Zygmuntowskie. Jan Andrzej Morsztyn uzyskał zgodę od króla Jana Kazimierza na ich zepchnięcie i posadowienie w tym miejscu swojego pałacu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter