19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mińsk Mazowiecki

Ocena: 0
1311
Mieszkańcy Mińska Mazowieckiego 1 sierpnia zgromadzili się w parku miejskim przy pomniku Szarych Szeregów, o godz. 17 zabrzmiały syreny i dzwony.
Ksiądz Jerzy Mackiewicz, proboszcz parafii Narodzenia NMP w Mińsku Maz., poprowadził modlitwę, a społeczny komitet „Dziękujemy za wolność” złożył kwiaty pod pomnikiem. Wszyscy zgromadzeni stanęli tradycyjnie już do wspólnego zdjęcia. Spod pomnika wyruszyła II Rowerowa Masa Powstańcza, która dotarła do Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie miała miejsce dalsza część obchodów, które trwały do późnego wieczora.

Młodzi pasjonaci historii z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Mazowsze” i GRH 7. Pułku Ułanów Lubelskich wcielili się w powstańców i przygotowali barykadę. Ostrowski Jazz Band przypomniał w czasie koncertu zapomniane piosenki. W Miejskiej Bibliotece Publicznej została otwarta wystawa poświęcona Powstaniu Warszawskiemu. Wieczorem organizatorzy zaprosili wszystkich na plenerowe kino.

– Pielęgnowanie pamięci o historii jest naszym obowiązkiem. Z tych wydarzeń możemy czerpać inspirację do lepszego życia, do prostych wyborów – powiedział Adam Zawadzki ze Społecznego Komitetu „Dziękujemy za Wolność”.

Gminne Centrum Kultury w Mrozach przygotowało Powstańczy Wieczór Filmowy w kinie „Mikroklimat”. Przygotowano film „Warszawa 1935” i skontrastowane z nim „Miasto ruin”, które pokazuje zniszczoną stolicę widzianą przez pilotów Liberatora wiosną 1945 roku. – Wierzyliśmy, że powstanie będzie krótką przygodą, że się powiedzie – powiedział Piotr Wilnowicz-Ćwięczkowski, który jako szesnastoletni chłopak brał udział w Powstaniu Warszawskim. Był jeszcze film „Fajna ferajna”, czyli powstanie we wspomnieniach ludzi, którzy wówczas byli dziećmi. – Trafiliśmy na osobę, która z powstania wyniosła pamiętnik, i wtedy wiedziałem, że to jest to. Wszystko po to, żeby pokazać dzieciom historię – podkreślił w rozmowie reżyser filmu. Film także został zaprezentowany w Mińsku Mazowieckim.

W niedzielę 2 sierpnia Muzeum Ziemi Mińskiej zaprosiło mieszkańców na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych prowadzone przez zespół Ars Musica ze wsparciem młodych wokalistów z Akademii Dziecięcej w Halinowie. Zespół Ars Musica poprowadził również podobne przedsięwzięcie w Gminnym Centrum Kultury w Halinowie.

Agnieszka M. Domańska
fot. Agnieszka M. Domańska
Idziemy nr 32 (515), 9 sierpnia 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter